Rolnik

Ptasia grypa - informacja

W załącznikach pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w sprawie wystąpienia przypadków ptasiej grypy na terenie powiatu nowomiejskiego.
czytaj dalej

Uwaga! Tylice i Gwiździny - obszar zagrożenia chorobą

      W związku ze stwierdzeniem choroby zakaźnej zwierząt – zjadliwej grypy ptaków H5N8, w jednym z gospodarstw w miejscowości Świniarc (gmina Grodziczno) Wojewoda Warmińsko-Mazurski określił obszar zagrożenia chorobą w promieniu 7 km od miejsca jego stwierdzenia.
 
     W obszarze zagrożenia chorobą znajdują się również miejscowości z naszej gminy: Tylice i Gwiździny.
 
     W załączniku rozporządzenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Prosimy o stosowanie się do rozporządzenia.
czytaj dalej

Teren powiatu obszarem chronionym

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie wprowadzenie obszaru chronionego na terenie powiatu nowomiejskiego w związku z wykryciem afrykańskiego pomoru świn u dzików w Gminie Lubawa.
 
Komunikat do pobrania w załączniku.
czytaj dalej

Informacja dla producentów drobiu

W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
 
  • Przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
  • Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
  • Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  • Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
czytaj dalej

ARiMR: pomoc na start dla grup producentów

         Za dwa tygodnie, 19 października, ruszy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o  wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie.

         Program, finansowany z PROW na lata 2014-2020, kierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 14 grudnia 2019 r. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

         O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r.

o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Wsparcia nie może otrzymać podmiot zrzeszający producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców

i warzyw.

          Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania. Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio: w pierwszym roku –

10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim – 8 proc, w czwartym roku – 7 proc.

i w piątym – 6 proc. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznania wsparcia.
 

       Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Ostatnim dniem na ich złożenie będzie 30 listopada 2020 r.

       Więcej informacji: http://www.arimr.gov.pl   pod numerem bezpłatnej infolinii tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

czytaj dalej

Trwa spis rolny. W UG dostępne jest stanowisko do samospisu

Od wczoraj trwa Powszechny Spis Rolny. Jednym ze sposobów na udzielenie informacji o gospodarstwach rolnych jest samospis. Można go dokonywać w budynku Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Mszanowie. W pokoju nr 4 przygotowane jest stanowisko dla rolników, którzy będą chcieli spisać się osobiście.
Można też zrobić to w domu, na stronie internetowej GUS (http://stat.gov.pl) i spisu rolnego (http://spisrolny.gov.pl).
 
Pozostałe sposoby udzielenia informacji to:
• odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
• odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.
 
Więcej informacji na temat spisu: http://spisrolny.gov.pl/
czytaj dalej

Wygraj hulajnogę - propozycja KRUS dla dzieci

Oddział Rejonowy KRUS w Olsztynie zaprasza dzieci do udziału w kursie e-learningowym pt. Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy.
 
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2020r.
 
100 hulajnóg zostanie rozlosowanych wśród dzieci rolników, które nadeślą zgłoszenia w wymaganym terminie. Zasady przyznawania nagród dostępne są na stronach:  http://www.krus.gov.pl 
 
W załączeniu plakat informacyjny.
czytaj dalej

Ogólnopolski konkurs testowy: Bezpieczna Obsługa Zwierząt Gospodarskich

Oddział Regionalny KRUS w Olsztynie zaprasza do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE TESTOWYM Z ZAKRESU OBSŁUGI ZWIERZĄT GOSPODARSKICH.
TERMIN KONKURSU TESTOWEGO UPŁYWA 15.09.2020 R.
 
100 osób, które rozwiąże test online i zdobędzie najwięcej punktów w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł brutto.
 
Zarejestruj się na stronie http://bezpieczenstwo.krus.gov.pl i rozwiąż test. Regulamin konkursu dostępny jest na http://www.krus.gov.pl
 
W załączeniu plakat informacyjny.
czytaj dalej

Nabór wniosków w ARiMR - przetwórstwo rybne

Rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie, w ramach działania 5.4 /Przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury, / dla podmiotów poszkodowanych ekonomicznie w wyniku epidemii COVID-19. Nabór prowadzony będzie w terminie od 1 do 7 września 2020r.
 
 
Pomoc w ramach ww. naboru przyznaje się w formie wypłaty premii określonej w umowie
o dofinansowanie. O wsparcie ubiegać mogą się zakłady przetwórstwa produktów rybnych, posiadające status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa w rozumieniu zalecenia 2003/361/WE.//Nabór dedykowany jest dla wnioskodawców, którzy roczny przychód netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa lub akwakultury uzyskany z wykonywania działalności gospodarczej związanej z działalnością PKD 10.20.Z. Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków będą dokumentowali na  podstawie oświadczenia i dokumentów księgowych z lat 2016–2018, składanych wraz z wnioskiem o dofinansowanie, poświadczających wysokość osiągniętego przychodu.
 
Dołożenie staranności przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie niezaprzeczalnie przełoży się na szybkość wypłacanej pomocy, tak bardzo potrzebnej przedsiębiorstwom ekonomicznie poszkodowanym w wyniku epidemii.
 
W ramach przedmiotowego działania planowane jest przeprowadzenie jeszcze jednego naboru pod koniec bieżącego roku, który dedykowany będzie dla wnioskodawców, którzy wykorzystują surowiec pochodzący z krajowych połowów morskich w ilości powyżej 75% wielkości produkcji ustalony na podstawie dokumentów pierwszej sprzedaży oraz Handlowych Dokumentów Identyfikacyjnych wydanych w 2018 r.
czytaj dalej

Powszechny Spis Rolny - spiszmy się, jak na rolników przystało

   Czym jest Powszechny Spis Rolny i dlaczego go przeprowadzamy?    
 
          Powszechny Spis Rolny odbędzie się w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r. Wyniki spisu rolnego pozwolą na wieloprzekrojowe scharakteryzowanie polskiego rolnictwa i ukazanie zmian, jakie w nim zaszły w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą władzom i przede wszystkim polskim rolnikom w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych, które będą poparte analizą wiarygodnych danych dostarczanych przez statystykę publiczną. Wyniki spisu będą też wykorzystane w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie programów wsparcia dla polskiego rolnictwa.
 
    O co zapytamy?
 
        W spisie rolnym zapytamy m.in. o: osoby kierujące gospodarstwem, wkład pracy członków rodziny i pracowników najemnych, strukturę dochodów gospodarstwa domowego, działalność inną niż rolnicza prowadzoną w gospodarstwie rolnym, typ własności użytków rolnych, rodzaj użytkowanych gruntów, powierzchnię zasiewów, pogłowie zwierząt gospodarskich, rodzaje budynków gospodarskich, ciągniki i maszyny rolnicze, nawożenie. Spis rolny będzie prowadzony w gospodarstwach rolnych: • osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych), • osób prawnych, • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
 
     Jak się spisać?
 
        Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:
• samospis na stronie internetowej GUS (http://stat.gov.pl) i spisu rolnego (http://spisrolny.gov.pl),
• odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
• odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.
 
Więcej informacji na temat spisu: https://spisrolny.gov.pl/
 
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 12