POMOC DLA UKRAINY

Portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy

Szanowni Państwo,
 
w obliczu trwającego kryzysu spowodowanego działaniami zbrojnymi Rosji w Ukrainie, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej uruchomiło bezpłatny Portal prawny dla osób uciekających z Ukrainy – http://www.ukraina.interwencjaprawna.pl - dostępny
w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Portal służy osobom pomagającym uchodźcomi uchodźczyniom z Ukrainy.
Oferujemy bezpłatne, szybkie porady prawne od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16,  przez dedykowany formularz dostępny na stronie.
Stowarzyszenie proponuje również bezpłatne szkolenia prawne dla osób pomagających,  z zakresu prawa migracyjnego i azylowego,  w szczególności z legalizacji pobytu, udzielania ochrony międzynarodowej, praw dzieci - migrantów, wykonywania legalnej pracy w Polsce oraz dyskryminacji. Zgłoszenia na szkolenie przyjmujemy 24 godziny na dobę poprzez dedykowany formularz dostępny na portalu.
 
W załączniku poniżej pismo Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
czytaj dalej

Wywiad z p. Garrim Martinem, byłym Merem Irpienia

       W załączeniu prezentujemy wywiad z p. Garrim Martinem, Członkiem Zarządu Kijowskiego Oddziału Regionalnego Związku Miast Ukrainy, byłem Merem Irpienia. Wywiad został udostępniony przez Śląski Związek Gmin i Powiatów.
czytaj dalej

Ulotka informacyjna - aktualizacja

           W ulotce znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, legalizacji pobytu i numerze PESEL, opiece medycznej, a także o możliwości edukacji i poszukiwania pracy, wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji.
         Uwagi do przesłanego materiału oraz propozycje informacji, które mogą stanowić uzupełnienie do ulotki, prosimy przesyłać na adres:  PomocUkrainie@prezydent.pl
 
         Aktualne informacje w języku ukraińskim dostępne są na stronie http://www.ua.gov.pl
czytaj dalej

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy

          Obywatele Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lutego 2022 roku i w dniach kolejnych mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL.
Wniosek należy złożyć w budynku Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie pok. 13 – Referat Administracyjny (sprawy obywatelskie). Do wniosku o nadanie numeru PESEL należy dołączyć zdjęcie
o wymiarach 35 mm x 45 mm spełniające wymagania określone w ustawie o dowodach osobistych. Wnioski są dostępne w siedzibie urzędu.
         W celu złożenia wniosku o numer PESEL należy ze sobą zabrać wszystkie dokumenty poświadczające tożsamość, które Państwo posiadacie (np.: paszport, akt urodzenia dziecka, itp.), a w przypadku potwierdzenia Profilu Zaufanego należy przyjść z numerem telefonu (od operatora polskiego) oraz adresem poczty elektronicznej (email).
         Numer PESEL jest przydatny m.in. do korzystania z opieki zdrowotnej i szczepień, założenia konta w banku, zapisania dziecka do szkoły. Daje również możliwość wnioskowania o jednorazowe świadczenie 300 złotych oraz inne świadczenia socjalne, o których mówi się w Ustawie o pomocy społecznej.
 
          W związku z tym, iż jest bardzo duże zainteresowanie składaniem wniosków o nadanie numeru PESEL bardzo prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 56 47 26 326. Pozwoli to naszym urzędnikom usprawnić całą procedurę oraz w znacznemu stopniu skróci czas oczekiwania na załatwienie sprawy.
 
          Jednocześnie informujemy, że obywatele Ukrainy mogą się zgłaszać do nas np. w zorganizowanych kilkuosobowych grupach (cała rodzina) i z polskim opiekunem. W tym celu również prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem
 56 47 26 326.
 
czytaj dalej

Nie ufaj bezgranicznie! - ulotka informacyjna

Nie ufaj bezgranicznie! Nie stań się ofiarą handlu ludźmi.
Zawsze możesz prosić o pomoc. Zadzwoń: +48 22 628 01 20
 
 
czytaj dalej

Klauzula RODO

            W załączeniu klauzula RODO dla osób z Ukrainy ubiegających się o nadanie numeru PESEL w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

 

Załączniki

Informacje dla uchodźców - pomoc medyczna

Infolinia dla pacjentów 800 190 590.
 
Ponadto informujemy, iż wyjasnienie wszelkich kwestii związanych z pobytem w Polsce osób uciekających z Ukrainy umieszczone zostało na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/informacja-w-sprawie-pobytu-w-polsce-osob-uciekajacych-z-ukrainy
oraz
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Ulotki informacyjne dla uchodźców w językach: angielskim, ukraińskim, rosyjskim i polskim

ulotka w j. angielskim

czytaj dalej

Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України

Informacje w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

      Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

         Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie http://ua.gov.pl/
 
 
 
 
 
Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які втікають з України
Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.
Усі особи, які втікають з України від збройного конфлікту і не мають гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі, можуть звернутися до рецепційного центру. Там вони одержать: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку. Потім їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. Усі біженці з України мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.
Громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, не треба покидати нашу країну. Йдеться про тих, чиї документи, що дають право на перебування і проживання, вже недійсні. Ці громадяни України також не повинні побоюватися, що їхнє перебування та проживання у Польщі вважатиметься нелегальним.
З актуальними інформаціями для громадян України можна ознайомитися на сайті: http://ua.gov.pl/

Gminny punkt pomocy w Mszanowie

          Koordynatorem pomocy dla Ukrainy w Gminie Nowe Miasto Lubawskie jest Michał Wróblewski - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie.
           Przypominamy, że zbiórka produktów prowadzona jest przez GCK w świetlicy wiejskiej w Mszanowie, przy współpracy z sołtysami wsi.
          Jeżeli chcecie zaoferować swoją pomoc osobom przybywającym z objętej wojną Ukrainy inną, niż przekazanie darów lub wpłatę kwoty pieniężnej na wybrane konto (pamiętajcie! sprawdzajcie legalność takich zbiórek) - skontaktujcie się z Dyrektorem, który udzieli Wam niezbędnych informacji.
Numery telefonów: 56 47 26 330 lub 509 077 275.
 
 
 
czytaj dalej
1 2

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30