Rolnik

Gminne Święto Plonów w Tylicach

     Wakacje  to  intensywny czas dla wszystkich rolników, którzy w ciągu tych dwóch miesięcy zbierają plony swojej całorocznej pracy. Jednak po ciężkiej pracy zawsze przychodzi czas odpoczynku i podsumowań. A kiedy można lepiej podsumować pracę rolników jeśli nie podczas dożynek?
     Tradycją jest, że dożynki co roku odbywają się w innej miejscowości naszej gminy. Na tegoroczne Święto Plonów, które odbędzie się w Tylicach 8 września 2019 r., Wójt Tomasz Waruszewski już dziś serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i gości.
 
     Docierają do nas informację, że w niektórych sołectwach trwają już intensywne prace nad wieńcami dożynkowymi. Przypominamy zatem regulamin konkursu wieńców (załącznik dostępny pod plakatem).
 
czytaj dalej

Informacja o łańcuchu żywnościowym - wzór informacji

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim uprzejmie informuje, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii został zamieszczony nowy, przykładowy wzór informacji dotyczących łańcucha żywnosciowego do stosowania.
 
Formularz dostępny pod linkiem:
czytaj dalej

Trwa przyjmowanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego

      W sierpniu w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie przyjmowane są wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem faktur dotyczących zakupu paliwa do celów rolniczych za okres od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r.
Wydanie decyzji następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, natomiast wypłata realizowana jest w terminie do 31 października.
 
      Dokumenty można składać do końca sierpnia br. w Urzędzie Gminy w pokoju numer 10 (parter).
    Druki dostępne są w urzędzie (Punkcie Obsługi Interesanta oraz pok. 10) lub na stronie internetowej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
czytaj dalej

Wybory do Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej

Na 28 lipca 2019 roku zaplanowano wybory do Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. W okręgu wyborczym na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie w wyborach do Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zgłoszona została liczba kandydatów równa liczbie mandatów. W związku z tym, zgodnie z § 14 ust 3 Uchwały Nr 1/2019 KRIR z dnia 25.02.2019 r. w dniu 28.07.2019 wyborów nie przeprowadza się, a za wybranych uznaje się kandydatów zarejestrowanych.
czytaj dalej

XVIII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla maturzystów

 
 
czytaj dalej

Wakacje już za kilka dni. Zadbajmy, aby były one bezpieczne

Już za kilka dni rozpoczną się tak wyczekiwane przez wszystkich uczniów wakacje. Większość dzieci spędza ten czas w miejscu zamieszkania lub u najbliższej rodziny, najcześciej na wsi. Zadbajmy więc o to, by te dwa miesiące przebiegały nie tylko beztrosko ale by były przede wszystkim bezpieczne.
 
 
 
czytaj dalej

Kolonie letnie nad morzem w Jastrzębiej Górze

Warmińsko-Mazurski Związek Rolników, Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych w Olsztynie informuje o organizacji koloni letnich dla dzieci rolników w wieku 8-16 lat nad morzem w miejscowości Jastrzębia Góra.
 
czytaj dalej

ARiMR: rolnicy złożyli ponad 380 tys. e-wniosków o dopłaty

Agencja przyjmuje wnioski do 15 maja br. – Warto złożyć je w terminie. Rolnicy, którzy się spóźnią, nie otrzymają pełnej kwoty dopłat – przypomina rzecznik ARiMR Paweł Mucha.
Do złożenia wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe pozostało rolnikom już niewiele ponad dwa tygodnie. W przypadku wniosków złożonych po 15 maja przyznawane dopłaty będą pomniejszane o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.
W tegorocznej wersji aplikacji eWniosekPlus wprowadzono szereg ułatwień i podpowiedzi. Ulepszenia są wynikiem doświadczeń kampanii 2018 i uwag zgłaszanych przez beneficjentów. Dzięki wprowadzonym zmianom aplikacja stała się bardziej intuicyjna. Do najważniejszych udogodnień należy m.in. wyświetlanie komunikatów sygnalizujących błędy popełnione w trakcie wypełniania wniosku czy rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi.
Dzięki aplikacji eWniosekPlus wnioski o dopłaty można składać wygodnie przez internet. Jeśli rolnicy nie mają do niego dostępu, mogą zgłosić się do biur powiatowych ARiMR, gdzie znajdują się stanowiska komputerowe. Po pomoc w wypełnianiu wniosków można udać się do ośrodków doradztwa rolniczego.
Szczegółowe informacje o aplikacji eWniosekPlus wraz z filmami instruktażowymi znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce „eWniosekPlus”.
czytaj dalej

Uwaga Rolnicy - Zmianie uległy przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego.

Ustawa z dnia 22 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego
w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej umożliwia zwrot producentom rolnym części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego
w przypadku zakupu oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48, kodem CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19 oraz kodem CN 3826 00.

Ponadto ustawa z dnia 22 lutego 2019 r. wydłuża w 2019 r. pierwszy termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej do dnia 31 marca 2019 r.
W przypadku złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego w pierwszym terminie:
  1. zwrot tego podatku będzie przyznawać się za okres 6 miesięcy poprzedzających luty 2019 r.
  2. wypłata zwrotu podatku nastąpi w terminie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 maja 2019 r.
Szczegółowe informacje na temat zwrotu można uzyskać w Urzędzie Gminy w pokoju numer 10 (parter). W przypadku pytań prosimy o kontakt tel. 56 472 63 09.
 
czytaj dalej

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim.

Komunikat skierowany do hodowców i producentów świń z powiatu nowomiejskiego dotyczący zasad prawidłowego oznakowania zwierząt. Szczegóły w załączniku.
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6