Aktualności

Szykuje się w gminie czas bogaty w atrakcje

Lato, wakacje, czas urlopów – warto do tego dołożyć kilka propozycji kulturalnych, które dla Państwa przygotowaliśmy. Gorąco zapraszamy do udziału w poniższych wydarzeniach!
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Zostaną naprawione kolejne drogi w gminie NML

Gospodarz nowomiejskiej gminy Tomasz Waruszewski przypieczętował u schyłku lipca dwie umowy, które zagwarantują remont kolejnych dróg gminnych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

W najbliższych dniach prognozowane są upał i burze z gradem.
 
 
 
 
 

Załączniki

Skrócony czas pracy urzędu

Uprzejmie informujemy, że w dniach: 1 i 2 sierpnia  2018 r. (środa, czwartek) Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminne Centrum Kultury będą czynne do godziny 13:30.

1 sierpnia zawyją syreny alarmowe w ramach ćwiczeń i upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego

Uprzejmie informujemy mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie, że w dniu 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 nastąpi włączenie syren alarmowych na terenie województwa. Działania te prowadzone będą w ramach treningu i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
Prosimy nie traktować nadawanych sygnałów alarmowych (syren) jako rzeczywistego zagrożenia!

Nabór wniosków na realizację projektów w ramach programu Warmia Mazury Lokalnie III

Lokalna Grupa Działania "WARMIŃSKI ZAKĄTEK" w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "PRZYSTAŃ", Nidzickim Funduszem Lokalnym, Ełckim Stowarzyszeniem Aktywnych "STOPA”, Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży, Lokalną Grupą Działania Stowarzyszeniem „Południowa Warmia” i Stowarzyszeniem Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania ogłasza nabór wniosków na realizację projektów w ramach Programu mikrodotacji FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH WARMIA MAZURY LOKALNIE III.
czytaj dalej

Rolniku – w sierpniu możesz ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego

W sierpniu w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie będą przyjmowane wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
 
Rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem faktur dotyczących zakupu paliwa do celów rolniczych za okres od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r.
 
Wydanie decyzji następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, natomiast wypłata realizowana jest w terminie do 31 października.

Załączniki

Pierwsze środki z programu 300+ trafiły na konta mieszkańców Gminy NML

Pierwsze środki z programu „Dobry Start” (300+) trafiły na konta mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie dla rodzin, które złożyły wniosek o świadczenie drogą elektroniczną.
 
Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/ s w Mszanowie wypłacił już pierwsze środki z programu „Dobry Start” (300+). Do dnia 25.07.2018 r. wpłynęło 110 wniosków, z czego 80 rodzin otrzymało już świadczenia na konta.
 
Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.
 
 
Przypominamy, że wniosek o ustalenie prawa do świadczenia "Dobry Start" (300+) – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny www.empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
 
Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Przenieśli się w świat dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków

„Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia” - pod takim hasłem przebiegały lipcowe półkolonie w Jamielniku, zorganizowane dla 20. dzieci z udziałem osób starszych, zainicjowane przez miejscowe stowarzyszenie. Zajęcia były możliwe dzięki otrzymanej dotacji w ramach ogłoszonego przez gminę konkursu pn.: „Aktywizacja osób starszych oraz wzmacnianie  i promowanie pozytywnego wizerunku seniorów i integracji międzypokoleniowej”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W ciągu siedmiu dni (9 - 17 lipca) dzieci przeniosły się w świat dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków. Robiły swojskie masło w kierzance, piekły chleb, prały na tarze, maglowały i świetnie się przy tym bawiły.
 
Powyższe działania były możliwe dzięki eksponatom zgromadzonym w Lokalnej Izbie Pamięci, a do ich nadzorowania włączyli się: rodzice, dziadkowie oraz inne osoby dorosłe, którzy najlepiej znają tajniki tych czynności.
 
Podczas półkolonii uczestnicy odwiedzili druhów strażaków, pojechali na wycieczkę do Iławy i popłynęli statkiem, sprawdzili czystość lasów. Była również prelekcja przedstawiciela Sanepidu o zasadach higieny i żywienia, która poprzedzała wszystkie kulinarne zajęcia. Adresaci spotkań poznali pasję pszczelarstwa oraz leśnictwa.
 
Prowadzonych było wiele gier i zabaw zespołowych - współczesnych i dawnych. Każdego dnia uczestnicy otrzymali smakołyki, m.in. kolorowe kanapki, które sami przygotowali ze swojskiego chleba i masła; jogurty z własnoręcznie wyłuskanymi orzeszkami; ciasteczka i naleśniki, pieczone kiełbaski.
 
 
 
 
Spotkanie i wycieczka podsumowująca
 
Celem podsumowania półkolonii zorganizowane zostało spotkanie w  świetlicy wiejskiej, podczas którego organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy podziękowania, za wsparcie finansowe, powędrowały na ręce  Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka i Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasza Waruszewskiego.
 
Na zakończenie półkolonii zorganizowano również wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, głównie  do Muzeum Budownictwa Ludowego  – Parku Etnograficznego w Olsztynku, który został przeniesiony z Królewca w 1937 roku. Zajmuje on powierzchnie 100 ha i mieści się w nim 68 obiektów, z czego 13 przeniesiono z Królewca.
 
Na trasie zwiedzono też wiele innych ciekawych miejsc naszego województwa. Trasa obejmowała: rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim, zwiedzanie Muzeum w Grunwaldzie i pól bitewnych oraz Hutę Szkła w Olsztynku.
 
W wycieczce wzięły udział w większości dzieci z półkolonii i ich rodziny, a także mieszkańcy  powiatu nowomiejskiego. Dofinansowanie  na przewóz osób  pochodzi ze środków Zarządu Powiatu w Nowym Mieście Lubawskim w ramach zadania: „Promowanie tradycji kulturowych w powiecie nowomiejskim”.
 
Foto: nadesłane

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

91Galeria zdjęć: Przenieśli się w świat dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu oraz porywami wiatru. Lokalnie opady gradu.
 
 
 
 
 

Załączniki