Aktualności

Ciepłe Mieszkanie tylko do końca lipca

Drodzy Mieszkańcy!

Przypominamy, że do 31 lipca 2024 trwa nabór wniosków dotyczących przedsięwzięć Beneficjentów w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Jest to program obejmujący dofinansowanie do wymiany źródła/źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Dotacją w ramach programu dodatkowo mogą być również objęte: modernizacja instalacji co i/lub cwu, wentylacja mechaniczna, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (tylko dla wspólnot mieszkaniowych od 3 do 7 lokali, w przypadku montażu instalacji wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego).

Beneficjentami końcowymi są:
– właściciele/współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie;
– najemcy lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych stanowiących własność Gminy Nowe Miasto Lubawskie, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, pod warunkiem, że nie wszystkie lokale w danym budynku stanowią własność Gminy.
– wspólnoty mieszkaniowe (w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali) obejmujące od 3 do 7 lokali mieszkalnych.

W ramach Programu istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż od dnia podpisania umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia z Gminą Nowe Miasto Lubawskie. Program finansowany jest na zasadzie refundacji.
 
Więcej informacji w linku: Ogłoszenie o naborze wniosków
 
Dane kontaktowe w ramach prowadzonego naboru wniosków:
 • tel.: +48 56 47 263 39, w dniach i godzinach:
poniedziałek 7:30-17:00
wtorek 7:30-15:30
środa 7:30-10:00
czytaj dalej

Wnioski o świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny

Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie od 01.08.2024r. przyjmuje wnioski (w formie papierowej) o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków na okres zasiłkowy  trwający od 01.11.2024 r. do 31.10.2025 r. oraz wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy trwający od 01.10.2024 r. do 30.09.2025 r.
Od 01.07.2024 r. można składać wnioski o zasiłek rodzinny z dodatkami i świadczenia z funduszu alimentacyjnego drogą elektroniczną.
 
W przypadku złożenia kompletnego wniosku o zasiłek rodzinny do 31.08.2024r. wypłata za listopad 2024 r. nastąpi do 30.11.2024r. W przypadku złożenia wniosku w okresie od 01.09.2024r. do 31.10.2024r. wypłata następuje do 31.12.2024 r. W przypadku złożenia wniosku w okresie od 01.11.2024r. do 31.12.2024r. wypłata zasiłku rodzinnego następuje do 28.02.2025 r.        
 
W przypadku złożenia kompletnego wniosku o świadczenia z funduszu alimentacyjnego do 31.08.2024 r. wypłata świadczeń za październik 2024 r. nastąpi do 31.10.2024r. W przypadku złożenia wniosku w okresie od 01.09.2024r. do 30.09.2024r. wypłata świadczeń następuje do 30.11.2024 r. W przypadku złożenia wniosku w okresie od 01.10.2024r. do 31.10.2024r. wypłata świadczeń następuje do 31.12.2024 r. W przypadku złożenia wniosku w okresie od 01.11.2024 r. do 30.11.2024 r. wypłata świadczeń następuje do 31.01.2025 r. W przypadku złożenia wniosku w okresie od 01.12.2024 r. do 31.12.2024 r. wypłata świadczeń następuje do końca lutego 2025 r. 
czytaj dalej

Czyste Powietrze

Drodzy Mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie,
 
miło nam poinformować, że Gmina Nowe Miasto Lubawskie znalazła się na 9 miejscu spośród 80 gmin w województwie warmińsko-mazurskim w rankingu gmin zaangażowanych w realizację Programu Czyste powietrze!
Najnowszy ranking ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmuje zestawienie aktywności gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Liczba wniosków na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku jest odnoszona do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy (na podstawie danych z GUS). W Gminie Nowe Miasto Lubawskie liczba złożonych wniosków to 159 na 2030 budynków jednorodzinnych w całej gminie, co daje wynik 7,83%.
 
Serdecznie zachęcamy mieszkańców, którzy posiadają „kopciuchy” będące główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza, bądź jeśli budynek wymaga termomodernizacji, aby zapoznali się z Programem Czyste powietrze i pomyśleli o skorzystaniu z dofinansowania, dając sobie szansę na zmniejszenie zużycia energii, wyższy komfort życia i wygodę.
 
Więcej informacji na stronie czystepowietrze.gov.pl oraz w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu „Czyste powietrze” -pok. Nr 15 w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
Punkt czynny:
Poniedziałek 7:30-17:00
Wtorek 7:30-15:30
Środa 7:30-10:00
 
czytaj dalej

X lat Fundacji Wybudowania

Fundacja  Wybudowania ma już 10 lat!
Z tej okazji zapraszają na swój mały jubileusz:
 
"W piątek 5 lipca zapraszamy o godz. 18 do Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lub. Pokażemy tam retrospektywną wystawę plakatu naszej wspaniałej graficzki Doroty Kraft. Następnie przeniesiemy się do nowomiejskiego Ogrodu Róż. Na miejscu wystąpi znana i lubiana Toruńska Orkiestra Improwizowana, która dźwiękami zazieleni to miejsce. Finałem dnia będzie after w Browarze Nowomiejskim. Podkład niskich częstotliwości zapewnią chłopaki z Bass Invaders.
W niedzielę 7 lipca dzień rodzinny. O 14 zapraszamy wszystkich na relaksujący, rodzinny spacer przyrodniczy po nowomiejskich terenach zieleni. Odwiedzimy i opowiemy o dyżym parku, Ogrodzie Róż czy skwerze "Żydek" przy ul. Chrobrego. Zbiórka na rynku Nowego Miasta Lubawskiego."
 
W załączeniu plakat.
czytaj dalej

W weekend można zajrzeć do Łąkorza

W imieniu Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska zapraszamy w najbliższą sobotę, 6 lipca od godziny 10:00 - startujemy rowerami z miejscowości Łąkorz na jednodniowy rajd rowerowy po Gminie Biskupiec, którego hasłem jest Historia kołem się toczy!
Natomiast 7 lipca, rónież w Łąkorzu o godz.14:00 odbędzie się jubileuszowy X Festiwal Chleba Ziemi Lubawskiej.
 
Plakaty w załączeniu.
czytaj dalej

List do Rolników, Rodziców i Opiekunów Dzieci przebywających na obszarach wiejskich.

Rozpoczęły się wakacje – czas intensywnej pracy dla rolników, którzy wciąż narażeni są na niebezpieczeństwa podczas wykonywania pracy. Z myślą o osobach związanych z rolnictwem, została powołana Komisja do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Olsztynie, zrzeszająca
przedstawicieli organów, urzędów, instytucji i organizacji zainteresowanych tą problematyką.
Zapraszamy do zapoznania się z listem do Rolników, Rodziców i Opiekunów Dzieci przebywających na obszarach wiejskich.
 
List w załączeniu.
czytaj dalej

Apel do hodowców świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim
w związku z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu iławskiego apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wykonywania prac polowych w związku z ryzykiem przeniesienia wirusa afrykańskiego pomoru świń do gospodarstwa (...)
 
Pełen komunikat w załączeniu.
 
 
czytaj dalej

Powszechny program szczepień przeciw wirusowi HPV

Pismo Wojewody Warminsko-Mazurskiego:
"Szanowni Państwo,
prowadzenie efektywnej polityki zdrowotnej wymaga określenia konkretnych celów, priorytetów i zadań, które powinny być konsekwentnie realizowane. W procesie tym niezbędne jest między innymi podjęcie działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia. Wobec powyższego w załączeniu przekazuję informacje przekazane przez Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. W celu promocji powszechnego programu szczepień przeciw HPV  (...)"
 
czytaj dalej

Zastrzeż swój PESEL - dlaczego warto

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji. Warszawa, 28 maja 2024 r.
 
Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0
Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.
W związku ze wzrostem przestępczości z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych* Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 może:
 • zastrzec swój numer PESEL,
 • cofnąć zastrzeżenie (bezterminowo lub czasowo),
 • dowiedzieć się, kto sprawdzał jego numer PESEL i z jakiego powodu,
 • sprawdzić historię swoich zastrzeżeń.
Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można:
 • pójść do lekarza,
 • zrealizować receptę,
 • kupić bilety lotnicze,
 • załatwić sprawę w urzędzie.
Cofanie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy z niego skorzystać, np. wziąć kredyt lub kupić sprzęt na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.
Historia numeru PESEL w aplikacji
Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy:
 • daty zastrzeżeń numeru PESEL,
 • kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.
Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL.
Zastrzeżony PESEL – weryfikacja już od czerwca
Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu. Tym bardziej warto korzystać z usługi Zastrzeż PESEL i chronić swoje dane.
 
Więcej informacji o aplikacji i usłudze Zastrzeż PESEL znajdziesz na stronie http://www.info.mObywatel.gov.pl

Film instruktażowy o usłudze Zastrzeż PESEL: https://www.youtube.com/watch?v=oJqNj5wH__Y

 

czytaj dalej

Ogłoszenie o naborze wniosków dotyczących przedsięwzięć Beneficjentów w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie ogłasza, że od dnia 31.05.2024 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie dla Beneficjentów końcowych w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Jest to program obejmujący dofinansowanie do wymiany źródła/źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych. Dotacją w ramach programu dodatkowo mogą być również objęte: modernizacja instalacji co i/lub cwu, wentylacja mechaniczna, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (tylko dla wspólnot mieszkaniowych, w przypadku montażu instalacji wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego).

Beneficjentami końcowymi są:
– właściciele/współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie;
– najemcy lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych stanowiących własność Gminy Nowe Miasto Lubawskie, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, pod warunkiem, że nie wszystkie lokale w danym budynku stanowią własność Gminy.
– wspólnoty mieszkaniowe (w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali) obejmujące od 3 do 7 lokali mieszkalnych.

W ramach Programu istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż od dnia podpisania umowy o dofinansowanie przedsięwzięcia z Gminą Nowe Miasto Lubawskie.
 
Termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia i rozliczenia się z Gminą Nowe Miasto Lubawskie przez Beneficjenta musi nastąpić nie później niż do 30.04.2025 r. Nabór wniosków trwać będzie do 31.07.2024 r. lub do wyczerpania środków.
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 63

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:00