Aktualności

Kontrowersyjna "piątka dla zwierząt"

        Nie milkną komentarze dotyczące tzw. piątki dla zwierząt. W całej Polsce na drogi wyjechali rolnicy protestujący przeciwko rządowej ustawie. Zdaniem wielu – co ciekawe, nie tylko rolników – uderza ona
we wszystkich hodowców i może doprowadzić do poważnego kryzysu gospodarczego w naszym kraju. Jej skutki odczują zarówno producenci, jak i konsumenci.
 
        Do protestów doszło również w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie zebrali się rolnicy z całego powiatu. Wszyscy zgodnie podkreślali, że dyskusja nie toczy się tylko wokół hodowców zwierząt futerkowych i kwestii tzw. uboju rytualnego. Cały sektor rolnictwa powiązany jest ze sobą szeregiem zależności, poszczególne dziedziny wzajemnie na siebie oddziałują. Trudno bowiem wyobrazić sobie hodowlę zwierząt bez produkcji roślinnej. Jeżeli ta swoista równowaga zostanie zakłócona, to wielu rolników zbankrutuje, a polski rynek zaleje fala żywności importowanej, której jakość, delikatnie mówiąc, wzbudza pewne wątpliwości.
To tylko nieliczne argumenty przedstawiane przez wzburzonych rolników.
 
        Krytyczne stanowisko wobec pomysłów rządzących zajął również wójt Tomasz Waruszewski, który przemówił do rolników na ich proteście. Zapytany o powód pojawienia się na manifestacji, odpowiedział:
 
     „Rolnicy potrzebują dziś wsparcia, dlatego się z nimi spotkałem. Zawsze będę stał po stronie rolników,
a szczególnie wtedy, gdy naruszane są ich żywotne interesy. Poparłem jednoznacznie ich działania, ponieważ nie mam żadnych wątpliwości, że projektowana ustawa »piątka dla zwierząt« pogorszy warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności rolniczej, a w konsekwencji przyczyni się do kryzysu całego sektora rolnego. Reprezentuję gminę, w której rolnictwo jest ważną częścią lokalnej gospodarki, więc z oczywistych powodów zależy mi na jego rozwoju. Dlatego w ocenie całej tej sprawy związanej z ustawą »piątka dla zwierząt« na pierwszym planie stawiam kwestie gospodarcze. Zarządzając lokalnym samorządem, nauczyłem się właściwie ustalać priorytety. Są sprawy ważne i ważniejsze. W mojej opinii na tym etapie rozwoju kraju priorytetem decydentów każdego szczebla powinna być troska o społeczeństwo, także poprzez stwarzanie mu jak najlepszych warunków do osiągnięcia dobrobytu. Dlatego uważam, że poprawienie dobrostanu zwierząt za cenę pogorszenia warunków ekonomicznych do prowadzenia działalności rolniczej, wypłaty odszkodowań
i pogorszenia wskaźników gospodarczych państwa można byłoby zrealizować dopiero wtedy, gdybyśmy wcześniej rozwiązali najważniejsze problemy społeczeństwa i zadbali o jego dobrobyt. A sądzę, że ciągle dążymy do celu, by stać się społeczeństwem zasobnym.”
 
       Należałoby się zastanowić, czy wejście w życie zakazu uboju rytualnego bydła poprawi jego dobrostan. Można mieć co do tego wątpliwości, bo w skali kontynentu niewiele może się w tym zakresie zmienić:
 
       „Nie będzie większą trudnością przetransportowanie zwierząt do sąsiedniego kraju, w którym ta forma uboju jest dozwolona i który widzi w tym interes. Tylko że na takie działania będzie stać wyłącznie duże przedsiębiorstwa i międzynarodowe holdingi – pewnie już angażują one swoje działy prawne do szukania podobnych możliwości. I choć prawo czasami udaje się obejść, to ekonomii się nie oszuka. Wzrost kosztów transportu i przetwórstwa spowoduje mniejszą konkurencyjność polskiej wołowiny na rynkach europejskim
i światowym.” – podsumował Tomasz Waruszewski.
 
(foto: Stanisław R. Ulatowski - nowemiasto.wm.pl)
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Protest rolników

Dzień Ratownika Medycznego

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego  wszystkim Ratownikom Medycznym, Pielęgniarkom
i Lekarzom systemu  składamy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i wytrwałości w tym trudnym dla wszystkich czasie. Niech praca, jaką jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia zawsze niesie
ze sobą zadowolenie i satysfakcję ale też szacunek otoczenia. Życzymy Wam, byście nigdy nie stracili wiary w sens niesienia pomocy potrzebującym – nie jesteśmy w stanie uratować całego świata,
ale Wy możecie uratować świat jednej osoby i jej najbliższych.
czytaj dalej

ARiMR: pomoc na start dla grup producentów

         Za dwa tygodnie, 19 października, ruszy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o  wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie.

         Program, finansowany z PROW na lata 2014-2020, kierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 14 grudnia 2019 r. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.

         O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r.

o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Wsparcia nie może otrzymać podmiot zrzeszający producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców

i warzyw.

          Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania. Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio: w pierwszym roku –

10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim – 8 proc, w czwartym roku – 7 proc.

i w piątym – 6 proc. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznania wsparcia.
 

       Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Ostatnim dniem na ich złożenie będzie 30 listopada 2020 r.

       Więcej informacji: http://www.arimr.gov.pl   pod numerem bezpłatnej infolinii tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

czytaj dalej

Na szlaku pacółtowskich wzgórz

        W  jesienną niedzielę 4 października, w Pacółtowie po raz szósty spotkali się miłośnicy biegania.  Organizatorami VI Biegu Pacółtowskiego byli: Gminne Zrzeszenie LZS Nowe Miasto Lubawskie, UKS „Sprint” w Pacółtowie i Rada Sołecka wsi Pacółtowo. Z uwagi na budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego, organizatorzy wytyczyli nowe trasy biegu. Nie było z tym dużego problemu, ponieważ pacółtowskie wzgórza świetnie nadają się na tego typu imprezy. 
 
        W tegorocznym biegu udział wzięło 51 zawodników z różnych miejscowości. Wszystkich przywitał sołtys Pacółtowa – Michał Danielewski, który otwierając zawody, życzył uczestnikom udanego biegu. Po wspólnej rozgrzewce, prowadzonej przez Grażynę Zagórską, zawodnicy wyruszyli w trasę. Do pokonania mieli dystanse o długości 1,4 km i 6 km. Na mecie klasyfikowani byli w dwóch kategoriach kobiet i mężczyzn: rocznik 2006 i młodsi oraz 2005 i starsi.
 
W młodszej kategorii, wśród dziewcząt  najszybciej przybiegły:
1. Wiktoria Barbarska – Pacółtowo,
2. Weronika Barbarska – Pacółtowo,
3. Zuzanna Kopańska – Pacółtowo.
 
Najlepsi chłopcy w tej kategorii to:
1. Paweł Lenckowski – Tylice,
2. Bartosz Aranowski – Lubawa i
3. Mateusz Lenckowski – Tylice.
 
W kategorii kobiet tryumfowały:
1. Ewa Renkel - Bucha – Nowe Miasto Lubawskie;
2. Amelia Kucińska – Tylice;
3. Ewa Rzepka – Wielki Głęboczek;
 
Najszybszymi mężczyznami okazali się:
1. Robert Mówiński – Bratian;
2. Jarosław Laskowski – Wielkie Bałówki;
3. Adam Patalon – Marzęcice;
 
       Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii nagrodzeni zostali pucharami i medalami. Tradycyjnie organizatorzy nagrodzili też najstarszego zawodnika, którym okazał się dobrze wszystkim znany Jerzy Szymański oraz najmłodszą uczestniczkę w osobie Marianny Ługowskiej (1 rok).
      Wszyscy uczestnicy VI edycji biegu otrzymali nagrody rzeczowe, za które organizatorzy dziękują sponsorom: Gminie Nowe Miasto Lubawskie, Radzie Sołeckiej Pacółtowa, Arkadiuszowi Trzcińskiemu (firma „Enigma”), Marianowi Zellmie (firma „Agroprodukt”), Piotrowi Bukowskiemu (firma „Klimar”), Józefowi Karwowskiemu – radnemu z Pacółtowa i Tomaszowi Kopańskiemu z Rady Sołeckiej Pacółtowa.  Nad sprawnym przebiegiem lekkoatletycznych zmagań czuwało ośmioro sędziów.
 
(tekst i zdjęcia: G.i H. Zagórscy)
czytaj dalej

Życzenia dla naszych Seniorów

  • 05-10-2020
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
(...) Spokojnie patrzysz jak świat się zmienia,
gdy wiek ci daje mądrość spojrzenia.
Wiec wiwat starość! Niechaj nam służy,
nawet gdy trochę chwilami nuży.
Bowiem jak sądzę w tym jest rzecz cala
by jak najdłużej ta starość trwała…
 
Reiner Kern,  w przekładzie Tadeusza Rejniaka.
 
 
Szanowni Państwo,
z okazji Dnia Seniora składam Państwu gorące życzenia zdrowia i wielu lat życia,
wypełnionych radością
i satysfakcją z lat juz przeżytych, oraz tych, które jeszcze przed Wami.
Niech omijają Was troski i trudy dnia codziennego. Teraz jest ten czas, kiedy możecie spełniać marzenia i  zamierzenia dotąd niespełnione. Oby nie zabrakło Wam energii i zapału do działania. Jestem bowiem przekonany, że jeszcze wiele Waszych pomysłów czeka na realizację.
 
Tomasz Waruszewski
Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie
 
 
 

Ważny dzień dla OSP Bratian i OSP Skarlin

 
         Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje od 1995 roku. Został stworzony po to,
by zorganizować i połączyć ze sobą różne podmioty ratownicze współpracujące z PSP. Szczególną rolę odgrywają tu jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.  KSRG  umożliwia podjęcie wspólnych działań podczas szczególnie trudnych zdarzeń, m.in. klęsk żywiołowych, zdarzeń masowych
i katastrof.
 
        W gminie Nowe Miasto Lubawskie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należą trzy jednostki: OSP Bratian, OSP Skarlin i OSP Gwiździny.
 
         Przez 20 lat funkcjonowania systemu podlegał on wielu zmianom, ewoluowała również  straż pożarna: zmieniał się poziom wyszkolenia druhów a także standard wyposażenia w  sprzęt poszczególnych jednostek. Nic zatem dziwnego w tym, iż wcześniej zawarte porozumienia wymagały aktualizacji. Tym bardziej, iż bratiańska jednostka należy do KSRG od samego początku jego istnienia, a OSP Skarlin od 2001 roku.
 
        29 września 2020r. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie odbyło się podpisanie porozumień dotyczących szczegółowych warunków i zasad przynależności obu jednostek do KSRG. Na dokumentach podpisy złożyli Wójt Gminy Tomasz Waruszewski, Komendant Powiatowy PSP
w Nowym Miście Lubawskim bryg. Jacek Auda oraz Prezesi Zarządów Ochotniczej Straży Pożarnej
w Bratianie i Skarlinie: druhowie Janusz Łupaczewski i Edmund Bartycha.  Porozumienia zostały zawarte na pięć lat.
 
Kilka słów o systemie:
 
KSRG działa na trzech poziomach administracyjnych odpowiadających strukturze administracyjnej kraju:
  • powiatowym - podstawowy poziom wykonawczy, działania prowadzone są przez siły powiatu,
  • wojewódzkim - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły powiatu są niewystarczające,
  • krajowym - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły województwa są niewystarczające;
Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej procent populacji, do której podmioty KSRG docierają w czasie do 15 min. wyniósł 83,63% na koniec 2019 r. Natomiast odsetek interwencji ratowniczych, w których jednostka krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego dotarła na miejsce zdarzenia w czasie krótszym niż 15 min. (w %) wyniósł 89,93% w I półroczu 2020 roku.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Podpisanie porozumienia KSRG jednostek OSP z Bratiana i Skarlina

Zapraszamy na charytatywny wieczór filmowy

LGD Ziemia Lubawska organizuje charytatywny wieczór filmowy. Odbędzie się on 9 października (piątek) o godzinie 19:00 w Świetlicy Wiejskiej w Wielkich Bałówkach.
Podczas tego wieczoru organizatorzy chcą wesprzeć zbiórkę na leczenie Tomasza Witkowskiego z Kurzętnika. W związku z tym wstęp na film będzie wiązał się z wrzuceniem do puszki minimalnej kwoty 10 złotych.

  Popcorn, woda, kawa i herbata - zapewnione.

W związku z obowiązującymi ograniczeniami prosimy w miarę możliwości o wcześniejsze zgłoszenia udziału w wieczorze pod numerem: 514 154 474 .
 
 
 
 
czytaj dalej

Segregacja - co i gdzie wyrzucać

Obowiązkowa segregacja trwa już kilka miesięcy. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne.
 
Dla przypomnienia w załączniku prezentujemy nasz "Przewodnik po segregacji" (na podstawie materiałów przekazanych przez Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego).
 
Warto także zainstalować aplikację EcoHarmonogram https://gminanml.pl/PL/3197/ECO_Harmonogram/
Znajdziecie tam informacje na temat zasad segregacji, przypomnienia terminów płatności oraz wywozu poszczególnych frakcji odpadów.
czytaj dalej

Rak piersi - badania mammograficzne

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, w którym szczególnie warto pamiętać o bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanych przez NFZ.
Wyniki realizacji Programu są niestety bardzo niepokojące. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji Pań objętej badaniami. W marcu wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 %.
 
Zachęcamy wszystkie Panie, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań o nie zwlekanie z ich realizacją. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.
Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji Pań w miejscowości:
 
Nowe Miasto Lubawskie – 14 i 15 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Szkole Podstawowej nr 3, ul. Działyńskich 14
 
Biskupiec – 15 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Domu Kultury, Rynek 4
 
Grodziczno – 15 października 2020 w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Urzędzie Gminy, Grodziczno 17A
 
W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:
 
•           nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
•           lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy
 
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty.  Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.
Informujemy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.
 
W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy Panie,  co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu.  Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą Paniom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji Pań są także środki do dezynfekcji rąk.
Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
W załączeniu plakat informacyjny.
czytaj dalej

VI Bieg Pacółtowski - zapraszamy

Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Mszanowie, Rada Sołecka i UKS „ Sprint” w Pacółtowie zapraszają na VI Bieg Pacółtowski.
Odbędzie się on w niedzielę 4 października 2020 roku trasami malowniczych wzgórz pacółtowskich. Dla urodzonych w roku 2006 i młodszych dystans 1400 m, dla starszych 6000 m (dopuszcza się start młodszych w kategorii starszych).
 
Zapisy od godz. 12.00.  Start o godzinie 13.00. Zbiórka przy świetlicy wiejskiej w Pacółtowie.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych: dzieci, młodzież i dorosłych. Wśród uczestników biegu rozlosujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla najlepszych mamy puchary i medale.
 
Zawodników obowiązuje przestrzeganie aktualnych rekomendacji odnośnie pandemii Covid – 19.
 
W załączeniu plakat.
 
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 31

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30