Aktualności

Już dziś startujemy z V Bratiańską Nocą Kabaretową!

Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... Jednak nie 16 sierpnia. Dziś wieczorem wszystkie drogi będą prowadzić mieszkańców naszego regionu do Bratiana! O godzinie 18.00 startuje tu najweselsza impreza w okolicy - V Bratiańska Noc Kabaretowa! Oprócz sporej dawki śmiechu przygotowaliśmy dla Was również loterię z nagrodami-niespodziankami, punkty gastronomiczne dla łasuchów i nie tylko oraz atrakcje dla najmłodszych. Wstęp oczywiście BEZPŁATNY!
czytaj dalej

Płatności bezgotówkowe w urzędzie? Oczywiście!

      Co prawda do 15 września zostało jeszcze sporo czasu (wtedy przypada termin płatności III raty podatku), jednak już dziś chcielibyśmy Państwu przypomnieć, iż macie wiele możliwości na dokonanie wpłaty. Przekazem pocztowym, przelewem bankowym lub w oddziale Banku Spółdzielczego, który znajduje się w budynku Urzędu Gminy należy dokonać wpłat na indywidualny rachunek bankowy wskazany w decyzji.
      W dalszym ciągu do przyjmowania należności upoważnieni są sołtysi. Jednak tym razem, oprócz tradycyjnej gotówki, przyjmują oni należność również za pomocą terminala płatniczego. Dla wielu mieszkańców taka forma płatności stanowi duże udogodnienie. Poniżej znajdziecie Państwo wykaz sołtysów, u których można dokonać płatności kartą.
 
     Płatności bezgotówkowe to oczywiście nie tylko należności z tytułu podatku. W Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie tę formę płatności oferuje równiez Referat Inwestycji.
 
 
 
Wykaz terminali płatniczych
UG – Referat Podatków
UG – Referat Inwestycji
Michał Danielewski - Pacółtowo
Ewa Leśniewska - Jamielnik
Damian Marszelewski - Tylice
Ireneusz Dąbrowski - Gwiździny
Ryszard Pruchniewski - Lekarty
Edyta Gorzka - Bagno
Roman Sienkowski - Bratian
Krzysztof Słowik - Gryźliny
Patrycja Tessmer-Dias    - Mszanowo/Łąki Bratiańskie
Edyta Bendkowski - Radomno
Andrzej Godziński  - Skarlin
czytaj dalej

Trwa przyjmowanie wniosków o zwrot podatku akcyzowego

      W sierpniu w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie przyjmowane są wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Rolnicy powinni złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem faktur dotyczących zakupu paliwa do celów rolniczych za okres od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r.
Wydanie decyzji następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, natomiast wypłata realizowana jest w terminie do 31 października.
 
      Dokumenty można składać do końca sierpnia br. w Urzędzie Gminy w pokoju numer 10 (parter).
    Druki dostępne są w urzędzie (Punkcie Obsługi Interesanta oraz pok. 10) lub na stronie internetowej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
czytaj dalej

II Tylickie Spotkania z Folklorem

Na zakończenie długiego sierpniowego weekendu przygotowaliśmy specjalną propozycję dla wszystkich miłośników folkloru i biesiady! W niedzielne popołudnie 18 sierpnia zapraszamy do Tylic. Odbędą się tam II Tylickie Spotkania z Folklorem. Oprócz występów artystycznych zaproszonych zespołów czeka również wiele atrakcji dla widzów. Jeśli chcecie spędzić miłe popołudnie w taneczno-biesiadnym klimacie to bądźcie tam razem z nami!
Zaśpiewają dla Was zespoły: SAMI SWOI, WRZOSY, RAKOWIANKI, ANIBABKI, BYLEBABKI, WESOŁE KUMOSZKI, GOSPOSIE, SUSE, ZIEMIA MICHAŁOWSKA, MAREZIANKI i POWIŚLANKI.

 
Zapraszamy na plac przy świetlicy w Tylicach, rozpoczynamy o godzinie 14.00.
Wstęp WOLNY!!!
czytaj dalej

1 Bieg Przełajowy im. Ks. Józefa Dembieńskiego

Gmina Nowe Miasto Lubawskie razem z Grupą Radomno Biega zaprasza wszystkich pasjonatów biegania (zarówno tych doświadczonych jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności) 1 września do Radomna. Odbędzie się tam 1 Bieg Przełajowy im. Ks. Józefa Dembieńskiego. Do pokonania trasa "w pięknych okolicznościach przyrody", o długości 6000 m. Każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet startowy oraz pamiątkowy medal.
 
Zapisów należy dokonywać do 20 sierpnia pod podanym linkiem:
czytaj dalej

Produkujesz ekologiczną żywność? Zgłoś się do nas!

            Dożynki Gminne już niebawem. Tym razem Święto Plonów obchodzić będziemy 8 września w Tylicach. Jak zwykle na ten dzień przewidziano wiele atrakcji, ale o tym wkrótce. Jednak już dziś chcielibyśmy zaprosić lokalnych wytwórców z Gminy Nowe Miasto Lubawskie do Tylic aby mogli tam pokazać swoje wyroby i pochwalić się nimi przed mieszkańcami naszej gminy.
           Dostępne na sklepowych półkach produkty mają niewiele wspólnego ze smakami, które większość z nas pamięta ze swojego dzieciństwa. Nic nie smakuje tak jak wędzona domowym sposobem kiełbasa, prawdziwe zsiadłe mleko czy tradycyjny chleb na zakwasie. Jeśli w domowym zaciszu zajmujecie się produkcją tradycyjnych rarytasów serdecznie zapraszamy! Niech nasi mieszkańcy dowiedzą się o Was. Na pewno wielu z nich ucieszy fakt, iż tuż za rogiem jest alternatywa dla naszpikowanych chemią produktów.
           Swojska kiełbasa, ser, domowe powidła lub miód z własnej pasieki? Jeśli chcesz pokazać swoje wyroby i pochwalić się tradycyjnymi recepturami oraz  swoją pasją – nie zwlekaj! Skontaktuj się z Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie (tel. 56 47 26 330), na pewno znajdziemy dla Ciebie miejsce podczas tegorocznych dożynek!
czytaj dalej

Mieszkańcu! Posiadasz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Zgłoś ją do gminnej ewidencji

 
                Przypominamy, że każdy mieszkaniec posiadający bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków zobowiązany jest zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy. Zgłoszenia należy dokonać na załączonym formularzu i złożyć je w Urzędzie Gminy w Punkcie Obsługi Interesanta.
                Termin dokonywania zgłoszeń upływa 15 sierpnia br. Brak odpowiedniego zgłoszenia będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia kontroli posesji w celu ustalenia rodzaju posiadanego zbiornika na nieczystości płynne.
 
                Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielanie informacji niezbędnych do dokonania aktualizacji ewidencji.
Informujemy, iż osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny to niezwłocznie uczynić.
Podmiotami uprawnionymi do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie są podmioty wskazane pod adresem:
 
 
 
 
czytaj dalej

Kolejne umowy o dofinansowanie podpisane

        Gmina Nowe Miasto Lubawskie zawarła kolejne umowy o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Tym razem pozyskaliśmy dofinansowanie na termomodernizację budynku świetlicy wiejskiej w Mszanowie oraz budynku Szkoły Podstawowej w Jamielniku.
       
        Nie da się ukryć, iż świetlica w Mszanowie lata świetności ma już za sobą, przez co nie można w pełni wykorzystać jej potencjału. Gruntowny remont jakiemu zostanie poddana na pewno to zmieni. Zdecydowanie przyjemniej będzie można spędzić czas podczas rodzinnych biesiad czy też oficjalnych spotkań.
Zakres zaplanowanych prac obejmuje m.in. docieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu, podłogi (wraz z wymianą nawierzchni podłogowej), przerobienie wentylacji na mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacja) oraz  wymianę drzwi wejściowych, modernizację instalacji c.o. i oświetlenia wewnętrznego.
        Całkowita wartość projektu wynosi prawie 925 tys. zł. Kwota dofinansowania pozyskana przez gminę na realizację to niemal 81% wartości inwestycji czyli ponad 740 tys. zł.  
Prace budowlane  rozpoczną się prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku, po przeprowadzeniu procedur przetargowych na wyłonienie wykonawcy.  
 
        Zmiany czekają również Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Jamielniku. Budynek szkoły zostanie poddany termomodernizacji w 2021 roku. W zakresie robót przewidzianych do realizacji znajduje się: wymiana części przewodów instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu, wymiana starych okien i drzwi wejściowych, wymiana części grzejników i źródła ciepła na nowy kocioł na biomasę, wymiana opraw oświetlenia wewnętrznego.
Wykonanie wszystkich prac nie tylko wpłynie korzystnie  na koszty utrzymania budynku ale też poprawi komfort nauki i pracy uczniom i nauczycielom (m.in. w zimie budynek będzie się szybciej nagrzewał i dłużej utrzymywał ciepło).
        Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln zł,  zaś pozyskana wysokość dofinansowania wynosi ponad 1,3 mln zł, tj. niemal 81% przewidzianych wydatków.
Podobnie jak w przypadku mszanowskiej świetlicy tak i tu prace rozpoczną się po zakończeniu procedur przetargowych wyłaniających wykonawcę.
 
czytaj dalej

Kolejne inwestycje drogowe

        23 lipca wójt gminy Tomasz Waruszewski podpisał umowę z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego na realizację dwóch zadań polegających na przebudowie dróg gminnych.
          Zadanie pierwsze - przebudowa drogi gminnej w miejscowości Pustki - będzie wsparte środkami finansowymi Nadleśnictwa Iława w wysokości 300 tys. zł.  W ramach zadania zostanie przebudowana droga, która otrzyma nawierzchnię asfaltową na odcinku ok. 550 m.b. Całkowita wartość inwestycji to ponad 600 tys. zł.
         Zadanie drugie to już V etap inwestycji. Przebudowa drogi gminnej Tylice-PGR Tylice (dojazdowej do gruntów rolnych we wsi) - będzie współfinansowane ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, który przeznaczy na ten cel 60 tys. zł. W ramach inwestycji zostanie przebudowany kolejny odcinek w stronę byłego PGR w Tylicach o długości ok. 120 m.b., który również będzie miał nawierzchnię asfaltową. Wartość całkowita inwestycji to ponad 130 tys. zł.
          Planowany termin zakończenia prac to połowa października 2019 roku.
czytaj dalej

XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny - czas na podsumowanie

      Rodzinne piknikowanie dobiegło końca…oczywiście tylko to, które organizowane było w ramach XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. W tym roku wszystkie sołectwa zaangażowały się w przygotowanie rodzinnych  festynów. Ostatni odbył się 14 lipca w Mszanowie.
      Wyścigi, rodzinne rywalizacje, występy w wykonaniu dzieci, przejażdżki na koniach, kucach i bryczkami, przejażdżki motocyklami (oczywiście w roli pasażera), malowanie twarzy, olbrzymie bańki mydlane, aktywni strażacy prezentujący sprzęt, pojazdy oraz instruujący w zakresie udzielania pierwszej pomocy, turnieje warcabowe, loterie fantowe, pyszności w kawiarenkach, kiełbaski z grilla i pieczone przy ognisku – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów by uświetnić  tegoroczne festyny rodzinne. Po raz trzeci przeprowadzono również Gminny Konkurs Tematyczny, który cieszył się dużym powodzeniem zarówno w kategorii prac plastycznych jak i literackich a jego zwycięzców nagrodzono podczas pikniku w Pacółtowie. (więcej o konkursie: https://gminanml.pl/PL/3016/768/Znamy_wyniki_III_Gminnego_Konkursu_Tematycznego/k/
      Cieszymy się niezmiernie, iż z każdym rokiem coraz większa liczba mieszkańców uczestniczy w tych rodzinnych spotkaniach i coraz więcej osób i organizacji angażuje się w ich przygotowanie.  Również pogoda w większości sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. W wielu imprezach udział wzięła Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej i główna koordynatorka - Anna Pijaczyńska. Na piknikach można było również spotkać Tomasza Waruszewskiego, wójta gminy.
       Mamy nadzieję, iż w takim samym, a nawet większym gronie spotkamy się w przyszłym roku!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: Dni Rodziny 2019

1 2 3 4 5 6 ... 13

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30