Aktualności

Spotkania z Mikołajem

          W miniony weekend w wielu miejscowościach naszej gminy sołtysi i rady sołeckie zorganizowali dla najmłodszych mieszkańców wyjątkowe wydarzenie-niespodziankę – spotkanie ze Świętym Mikołajem. W przygotowania włączyły się również Koła Gospodyń Wiejskich  oraz druhowie i druhny OSP. Oprócz drobnych upominków wręczanych przez Mikołaja, dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie mogli liczyć również na ciepły posiłek w postaci kiełbasek pieczonych na grillu lub przy ognisku, a także na pyszne domowe wypieki.
 
           Przed przybyciem wyczekiwanego gościa, dzieci zajęły się strojeniem choinek m.in. własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje, jak konkursy i wspólne zabawy. Mimo mroźnej pogody wszyscy bawili się wspaniale.
 
          Druhowie z OSP Bratian dodatkowo zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających w gminnych kojcach. Serdecznie dziękujemy im za ten gest i pamięć.
 
          Sołectwa, w których odbyły się mikołajki to: Bagno, Bratian, Gryźliny, Kaczek, Nawra, Nowy Dwór, Pustki, Radomno i Skarlin.
UWAGA! W najbliższy weekend Święty Mikołaj odwiedzi również najmłodszych mieszkańców Chrośla.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: Mikołajki 2021

Ewelina Wyrzykowska Zasłużona dla Gminy

 
         Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. 25 listopada Ewelina Wyrzykowska, znana i ceniona lekarz weterynarii, została uhonorowana tytułem Zasłużony dla Gminy Nowe Miasto Lubawskie. 
Zmarłą w maju tego roku Ewelinę Wyrzykowską znało wielu mieszkańców Powiatu Nowomiejskiego, a stworzona i prowadzona przez nią przychodnia „Kubuś” niemal każdego dnia wypełniona była po brzegi czworonogami i ich opiekunami.
Współpraca z Gminą Nowe Miasto Lubawskie rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy to Pani Ewelina po raz pierwszy przystąpiła do przetargu ogłoszonego przez burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego dla gmin, które podpisały porozumienie dotyczące opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Od tego czasu pomagała gminie walczyć z bezdomnością psów i kotów, zajmowała się ich odławianiem, zapewniała opiekę weterynaryjną, odwiedzała je w naszych kojcach, wielokrotnie pomagała znaleźć im kochające domy. Nigdy się nie poddawała, nawet jeśli były to bardzo trudne przypadki. Każdemu zwierzakowi dawała szansę na życie, również temu dziko żyjącemu, jak sarna czy łabędź. Nie sposób zliczyć, ilu zwierzętom pomogła.
          Rosnące potrzeby w zakresie opieki nad bezdomnymi zwierzętami sprawiły, że w 2017 roku zapadła decyzja o powołaniu Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Przytul Psisko”, którego współzałożycielką była Pani Ewelina. To właśnie grupa osób, którym nie jest obojętny los zwierząt wystąpiła z inicjatywą, aby przyznać jej tytuł Zasłużonego dla Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Pod złożonym wnioskiem podpisało się 1917 osób. Koordynatorką akcji i jedną z pomysłodawczyń była Pani Jolanta Lipszyc, która podczas sesji opowiedziała  o życiu i działalności Pani weterynarz.
        Podobno nie ma ludzi niezastąpionych. Są jednak ludzie wyjątkowi. Pełni pasji i bezinteresownej miłości do tego, co robią. Za to właśnie przyznano wyróżnienie. Akt nadania tytułu Zasłużonego dla Gminy Nowe Miasto Lubawskie odebrali bliscy Eweliny Wyrzykowskiej – Mąż i Córki.
(zdj. UG i zbiory prywatne rodziny)
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Ewelina Wyrzykowksa Zasłużona dla Gminy

Kampania "Biała Wstążka"

        Gmina Nowe Miasto Lubawskie po raz kolejny aktywnie włączyła się do Kampanii "Biała Wstążka" i w sobotę 4 grudnia 2021 r. organizuje "Drzwi Otwarte" w Ośrodku Pomocy Społecznej
 
        Kampania „Biała Wstążka” jest największą na świecie kampanią mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet i prowadzona jest już w ponad 55 krajach. Noszenie białej wstążki jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Nadal temat przemocy wobec kobiet jest tematem dotyczącym wielu przypadków, również na terenie Naszej Gminy. Dnia 3 grudnia 2021 r. wszyscy pracownicy Urzędu włączyli się do akcji poprzez przypięcie białej wstążki będącej symbolem Kampanii. 

 
        Na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie dostępna jest wystawa nagrodzonych prac plastycznych przygotowanych przez uczniów szkół z terenu Gminy w ramach konkursu pn. „ PRZEMOCY – STOP”. 
Poza tym w dniu 4 grudnia 2021 r. w godzinach 10.00 – 12.00  w Punkcie Konsultacyjnym w Mszanowie dla mieszkańców Gminy dyżurować będą specjaliści m.in.  prawnik, pracownik socjalny i terapeuta ds. uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
 
czytaj dalej

CZAD - cichy zabójca

         Za oknami zima. Wraz z pięknymi widokami za oknem, radością z pierwszego śniegu i lekkiego przymrozku, rozpoczął się w naszych domach sezon grzewczy. Znajdujące się w naszych mieszkaniach kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe są potencjalnymi źródłami czadu. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje on w wyniku niepełnego spalania wielu paliw jak np. drewno, olej czy gaz.
       
         Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii. Problem dotyczy również nowo wyremontowanych budynków i tych, z wymienionym źródłem ciepła. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.
           
           Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej:
"Od 1 października 2021 roku strażacy uczestniczyli w 478 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których pięć osób straciło życie, a 178 uległo podtruciu. Od 1 stycznia 2021 roku strażacy odnotowali już 3681 interwencji związanych z tlenkiem węgla w mieszkaniach, 1138 osób uległo podtruciu, niestety 35 osób zatruło się śmiertelnie.

          W związku z trwającym sezonem grzewczym Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach.

           Pamiętajmy o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, elektrycznej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Przeglądy wykonuje wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej.

           Dla poprawy bezpieczeństwa powinniśmy zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym, o powstaniu ognia. Użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem powinni zabezpieczyć się montując czujkę czadu (tlenku węgla) w swoim domu (...)

           Przed instalacją czujki dymu należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp."

 

źródło:https://www.gov.pl/web/kgpsp/badz-bezpieczny-podczas-sezonu-grzewczego

czytaj dalej

Do adopcji dwie suczki (razem lub osobno)

      W naszych kojcach gminnych aktualnie przebywają dwie suczki, znalezione w Bratianie. Prawdopodobnie mama i córka. Pieski są niedużych rozmiarów, raczej były domatorkami. Nie dla nich łańcuch czy kojec na podwórku. Są przyjazne, łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem i innymi psami. Co ważne - pieski zachowują czystość w domu.
Psy są już wysterylizowane.
 
       Szukamy dla nich nowych domów. Jak w tytule, można "dziewczyny" adoptować razem lub osobno (zachęcamy do adopcji podwójnej, gdyż pieski są ze sobą bardzo związane, co widać po ich zachowaniu).
Telefon w sprawie adopcji: 56 47 26 303.
 
     Gorąco liczymy na to,że jeszcze przed świętami pieski znajdą nowych właścicieli. Wiemy, że jest to możliwe. Jak do tej pory wszystkie psiaki z naszych ogłoszeń znalazły już swoje nowe domy.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Pieski z Bratiana

Ankieta Car-sharing

         Pracownicy dydaktyczni Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile, University of Žilina, The Institute of Technology and Business in České Budějovice, Budapest Univeristy of Technology and Economic i Ural State University of Economics prowadzą międzynarodowe badania naukowe, obejmujące Polskę, Słowację, Czechy, Węgry i Rosję na temat zmian
wykorzystania Car-sharingu po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
 
Zachęcamy do wypełnienia ankiety. Zgromadzone statystyki wykorzystywane zostaną, jako zagregowane dane naukowe, które stanowić będą cenne źródło do przygotowania międzynarodowej analizy porównawczej w postaci naukowego artykułu.
 
 
czytaj dalej

Program "Klub" zakończony

          W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jamielniku już po raz szósty realizowany był program: "Klub". To przedsięwzięcie Ministerstwa Sportu  skierowane do stowarzyszeń. Korzystając z doświadczeń wcześniejszych edycji programu, Uczniowski Klub Sportowy "Żak" zgłosił się do uczestnictwa w realizacji jego celów. Napisany został projekt, który zyskał akceptację i skierowany został do realizacji. 30 uczniów uczestniczyło w zajęciach sportowych w dwóch dyscyplinach: piłka nożna i unihokej. Prowadzili je nauczyciele wychowania fizycznego: Grażyna Zagórska i Daniel Smukała. UKS „Żak” zyskał też sprzęt sportowy służący szkoleniu w obu dyscyplinach.
            Koszty realizacji programu pokryte zostały ze środków Ministerstwa Sportu, gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz własnych. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, uczniowie podnieśli swoją sprawność, nabyli umiejętności technicznych i taktycznych w zakresie piłki nożnej i unihokeja,          co przekłada się między innymi na dobre wyniki w zawodach sportowych. Sprzęt sportowy wykorzystany podczas zajęć, umożliwi kontynuowanie szkolenia po zakończeniu realizacji programu.
 
(G. Zagórska)
czytaj dalej

Przemocy STOP - wyniki konkursu plastycznego

      W ramach kampanii „Biała Wstążka” odbył się II Gminny Konkurs Plastyczny pn.: „PRZEMOCY - STOP ”, do którego włączyły się szkoły z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Pomysłodawcą Konkursu był Gminny Zespół Interdyscyplinarny w Mszanowie, zaś organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
      Konkurs miał charakter zespołowy – uczniowie z danej klasy mieli za zadanie przygotowanie jednego wspólnego plakatu. Celem Konkursu była plasyczna interpretacja hasła: „PRZEMOCY - STOP”. Miała ona zainicjować  artystyczną refleksję na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas, kształtować wyobraźnię uczniów poprzez prace plastyczne, rozwijać wrażliwość estetyczną, a także propagować zachowania pozytywne.
 
       Dyrektorzy Szkół wybrali 14 plakatów, które przekazali do Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Mszanowie. Na spotkaniu w dniu 23 listopada 2021 r. powołano czteroosobowe jury, złożone z członków Zespołu. Warto dodać, że ocena prac nie była łatwym zadaniem ponieważ zaskakiwały one ciekawym podejściem do tematu oraz różnorodną techniką wykonania. Jury po obradach postanowiło przyznać następujące miejsca:
 
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Skarlinie - klasa IV,
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach – klasa VIII,
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach – klasa VII,
Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Skarlinie - klasa VI.
 
      Wszystkim uczestnikom Konkursu bardzo dziękujemy za wkład pracy i zaangażowanie w wykonanie prac plastycznych. Dla wygranych przewidziano po jednej nagrodzie rzeczowej na klasę oraz pamiątkowe dyplomy. Laureatom serdecznie gratulujemy świetnej zespołowej pracy!
 
      Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane 4 grudnia 2021 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie podczas Dni Otwartych w ramach kampanii „Biała Wstążka”.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Konkurs Przemocy-STOP

XXIII Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny 2021

22 października 2021 odbyło się podsumowanie XXIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny w formule on-line.
Ogłoszono laureatów XVII wojewódzkiego konkursu literackiego pt. Młodość-Miłość-Małżeństwo-Rodzina oraz podsumowano XVII wojewódzki konkurs plastyczny i grafiki komputerowej o tej samej tematyce.
 
Jest nam niezmiernie miło państwa poinformować, że jury doceniło talenty naszych mieszkańców i aż 7 z nich stało się laureatami wojewódzkich konkursów.
 
Jest to kolejny - już 4 rok z rzędu, gdzie nasi mieszkańcy są wyróżniani w konkursach wojewódzkich. Łącznie to 32 zdobyte nagrody.
 
 
czytaj dalej

Wycieczki szkolne organizowane w ramach projektu „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w Gminie Nowe Miasto Lubawskie”

        W okresie od 01.08.2018r. do 31.01.2022r. Gmina Nowe Miasto Lubawskie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów  w Gminie Nowe Miasto Lubawskie”.
 
        W ramach projektu m.in. po raz kolejny w naszej gminie zostały zrealizowane wyjazdy edukacyjne, w których uczniowie jako mali odkrywcy mogli przeprowadzać eksperymenty oraz zobaczyć arcydzieła i perełki polskiej kultury. 
Odbyło się 5 wycieczek, z których skorzystało 176 uczniów ze szkół w  Radomnie, Skarlinie, Jamielniku, Gwiździnach i Bratianie. Uczniowie odwiedzili takie miejsca jak Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ZOO i Muzeum Nauki Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Stadion Narodowy w Warszawie, Zamek w Malborku, Dinopark w Malborku, Art. Cooking Academy w Grudziądzu, w którym odbyły się warsztaty kulinarne wraz z fotografowaniem przygotowanych potraw.  
         To były bardzo intensywne ale pełne wrażeń dni wyjazdowe i z pewnością pozostaną w pamięci naszych uczniów.       
 
Uczniowie, którzy wzięli udział w wycieczce do Warszawy tak udokumentowali swoją przygodę: https://youtu.be/sjuWY5VPBIw
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Wycieczka do Warszawy - projekt "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów"