Aktualności

Konkurs poetycki - "Przyjaźń pisana wierszem"

     Konkurs kierowany jest do osób zamieszkujących teren funkcjonowania LGD Ziemia Lubawska w wieku od 15 do 50 roku życia. Zakłada on stworzenie przez uczestników autorskiego wiersza o tematyce przyjaźni oraz jego prezentację podczas wieczorku poetyckiego, który będzie jednocześnie zwieńczeniem konkursu wyłaniającym zwycięzców. Celem konkursu ,,Przyjaźń pisana wierszem” jest zachęta lokalnej społeczności do wyrażania uczuć i myśli za pomocą słowa pisanego, kształtowanie ich wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz poezję, rozwój wśród uczestników kreatywności poetyckiej, doskonalenie ich umiejętności poetyckich oraz recytatorskich, a także przełamanie strachu przed publicznymi występami.
     Zapraszamy do udziału. Jeśli poezja jest Twoim sposobem na wyrażenie uczuć - zgłoś się do konkursu. To wspaniała okazja, by pokazać się szerszej publiczności. Regulamin konkursu i karty zgłoszeniowe do pobrania poniżej.
 
 
 
czytaj dalej

Akcja "Masz Głos" - Aktywni Lokalnie

Masz Głos – czyli bądź aktywny lokalnie!
Ruszyła kolejna edycja akcji Masz Głos – przedsięwzięcia, które pomaga zmieniać najbliższe otoczenie tak, aby mieszkańcom żyło się wygodniej, ciekawiej, łatwiej. Chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin bądź czystszym powietrzu? Dołącz do akcji Masz Głos – rejestracja trwa przez cały wrzesień na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a zgłosić się może każdy – wystarczy zapał do działania na rzecz Twojej miejscowości. Najskuteczniejsi mogą zdobyć nagrodę Super Samorząd.
 
W akcji Masz Głos pokazujemy co i jak można zmienić dla siebie i innych, wspieramy w realizacji pomysłów, pomagamy działać skutecznie, przekonywać mieszkańców i władze do współpracy, podpowiadamy z jakich rozwiązań skorzystali z sukcesem inni. W poprzednich latach uczestnicy akcji wdrażali budżet obywatelski, zakładali rady młodzieżowe i rady seniorów i dzięki temu remontowali place zabaw, poprawiali warunki życia zwierząt w schronisku, nadawali nazwy ulicom, urozmaicali program w bibliotece i realizowali wiele innych pomysłów. Za najskuteczniejsze działania rokrocznie wręczana jest na Zamku Królewskim w Warszawie nagroda Super Samorząd. Otrzymują ją zarówno uczestnicy akcji, jak i władze, które podjęły współpracę z mieszkańcami i mieszkankami – obydwie strony doceniamy za otwartość i dialog.
Do akcji Masz Głos mogą zgłosić się organizacje społeczne: stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury). Udział w akcji Masz Głos daje uczestnikom i uczestniczkom wsparcie doświadczonego zespołu w planowaniu i realizacji działań, udział w szkoleniach, wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski, materiały edukacyjne i promocyjne, a także szansę na mikrogrant.
Zarejestruj swoją organizację lub grupę na stronie www.maszglos.pl w zakładce Dołącz do akcji aby poznać akcję Masz Głos i dowiedzieć się, jak zacząć działać lokalnie. Zapraszamy do aktywności lokalnej w ramach akcji Masz Głos!
Więcej informacji: www.maszglos.pl
 
Organizatorką akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Homo Faber oraz Stowarzyszeniem POLITES, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.
 
czytaj dalej

Bo rower jest zawsze OK!

 
 
        W 2016 r. władze gminy Nowe Miasto Lubawskie zainicjowały wyjątkowy w regionie projekt. Postanowiły wykorzystać teren po dawnej linii kolejowej nr 251 z Tamy Brodzkiej do Iławy na budowę ścieżki rowerowej. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę!      W chwili obecnej, na niemal 9-kilometrowym odcinku można pokonać trasę z Łąk Bratiańskich aż do skrzyżowania z drogą z Radomna do Gryźlin, do jakże intrygująco brzmiącego wybudowania o nazwie Bagno-Szaleniec.  Poza kilkoma skrzyżowaniami nie ma możliwości kontaktu rowerzystów z samochodami.  O tym, jak wielką popularnością cieszy się ścieżka nie tylko wśród rowerzystów (to także raj dla rolkarzy, miłośników nordic walking i spacerowiczów) mówi specjalny licznik stojący w Bratianie. Tylko w tym roku trasa została pokonana już ponad 55 tys. razy! Smaczku trasie dodaje fakt, iż przebiega ona w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000. Wzgórza, malownicze wiosenne wylewy Drwęcy, migrujące ptaki – to tylko niektóre elementy uprzyjemniające trasę. W Bratianie, przy dworcu kolejowym z początku XX wieku, można spróbować swoich sił na plenerowej siłowni a przed Radomnem urządzić piknik pod wiatami.
 
      Właśnie tam, w niedzielne popołudnie 15 września, dokonaliśmy uroczystego otwarcia kolejnego odcinka ścieżki. Na wszystkich miłośników rowerów w umówionym miejscu spotkania czekały już m.in. panie z KGW Bratian ze swoim stoiskiem, serwujące gorącą grochówkę. Grochówka – przysmak ponadczasowy i obecny na każdej imprezie plenerowej – sprawdziła się również tym razem, bowiem mimo słonecznej pogody we znaki dawał się także dość silny i chłodny wiatr. Na dwóch grillach, obsługiwanych przez sołtysów wsi Bagno i Gryźliny oraz strażaków ochotników z jednostki w Radomnie, skwierczały soczyste, swojskie kiełbaski. Do tego pajda chleba ze smalcem i ogórkiem – czego chcieć więcej? No, może przydałby się kawałek ciasta na deser…Ciasto było, a owszem. Jednak pyszne wypieki przygotowane przez KGW Radomno rozeszły się wśród uczestników pikniku niczym ciepłe bułeczki! Sytuację uratowały słodkie gofry serwowane przez Panie z Bratiana.
 
      Po chwilowym odpoczynku i zaspokojeniu pierwszego apetytu przyszedł czas na oficjalne otwarcie nowego odcinka ścieżki. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie – Tomasz Waruszewski, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetta Hordejuk (oboje przyjechali na uroczystość na rowerach, a jakże!), Radny Gminy - Piotr Jadanowski oraz Sołtys Radomna – Edyta Bendkowski.
       Gospodarz gminy podziękował licznie przybyłym miłośnikom aktywnego wypoczynku za udział w pikniku oraz wyraził nadzieję, iż w przyszłości również władze sąsiedniej gminy rozpoczną prace nad kontynuacją ścieżki. Kto wie, być może już za kilka lat będziemy mogli wybrać się na przejażdżkę  z Nowego Miasta Lubawskiego do Iławy?
 
        Wartość inwestycji to  1,4 mln zł, z czego prawie 1 milion zł to kwota dofinansowania jaką pozyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  W ramach tej kwoty powstał 2,5 kilometrowy odcinek ścieżki       o szerokości niemal 2,5m. Warto zauważyć, iż jest to jedna z szerszych tras w regionie i jedna z niewielu o nawierzchni asfaltowej, co jest istotne zwłaszcza dla miłośników rolek, hulajnóg i deskorolek.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Otwarcie ściezki rowerowej 2019

Dożynki Gminne 2019

       Dożynki Gminne w Tylicach zakończyły kolejny rok ciężkiej pracy rolników z Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Były nie tylko okazją do świętowania ale przede wszystkim okazją do podziękowania i wyrażenia szacunku dla osób, które swoje życie związały i poświęciły pracy na roli. To właśnie dzięki nim na naszych stołach możemy znaleźć pyszny chleb i lokalne, zdrowe produkty.
 
     Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. Marka Lubienieckiego w kościele Św. Michała Archanioła. Stamtąd też wyruszył korowód prowadzony przez delegacje sołectw wraz z przygotowanymi przez nie wspaniałymi wieńcami dożynkowymi. W tym roku do konkursu zgłoszono siedem plecionek (choć słowo „plecionka” w tym przypadku nie oddaje w pełni trudu włożonego w przygotowanie ani efektu końcowego dzieła). Niemal bezkonkurencyjny okazał się wieniec przygotowany przez sołectwo Nawra, za nim uplasowały się Jamielnik i Gwiździny.
    
       Rolę starostów objęli Agnieszka Truszczyńska oraz Grzegorz Turulski, którzy na ręce gospodarza gminy przekazali własnoręcznie przygotowany przez starościnę bochen chleba – owoc pracy rąk ludzkich, nieodzowny symbol dożynek. Rolę chleba podkreślił również Wójt Tomasz Waruszewski, życząc wszystkim zebranym by nigdy nie zabrakło go na ich stołach.
        
        Na dożynkowej scenie głos zabrali także chętni spośród zaproszonych gości. Słowa uznania oraz podziękowania rolnicy mogli usłyszeć m.in. od senator RP Bogusławy Orzechowskiej, Ryszarda Cecota reprezentującego Urząd Marszałkowski w Olsztynie (dyrektora departamentu promocji), Przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetty Hordejuk wraz z radnymi Jolantą Szulc i Stanisławem Gorczycą oraz Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka. Głos zabrali także Anna Piątek – kierownik nowomiejskiego oddziału KRUS i Jan Rochewicz– przewodniczącego nowomiejskiego oddziału Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, któremu towarzyszyli Henryk Różyński i Leszek Sargalski. Podziękowania rolnicy usłyszeli także od Zbigniew Ziejewskiego.
     
       Jeszcze kilka dni przed dożynkami wójt gminy wizytował prężnie rozwijające się gospodarstwa. W tym roku odwiedził państwa Karolinę i Tomasza Kopańskich z Pacółtowa oraz Karolinę i Pawła Nadolskich z Tylic. Za wkład w rozwój gminnego rolnictwa, ciężką codzienną pracę, trud i poświęcenie rodziny zostały nagrodzone podczas niedzielnej uroczystości.
    
      W przygotowanie dorocznego Święta Plonów zaangażowała się cała tylicka społeczność. Przygotowane przez mieszkańców dekoracje oraz wystroje posesji były pięknym drogowskazem dla wszystkich gości podążających na uroczystości. Warto dodać, iż bardzo licznie przybyłych gości, których nie wystraszyło pochmurne niebo w to niedzielne popołudnie. Okazało się bowiem, że pogoda nie jest decydującym wyznacznikiem dobrej zabawy i mile spędzonego czasu. Duża zasługa w tym na pewno Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy oraz wystawców, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali stoiska z regionalnymi przysmakami. Czego tam nie było?! Obok tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i grochówki można było spróbować domowych wypieków, placków ziemniaczanych, różnych mięs a nawet serów z mleka koziego. Jednego można być pewnym – nikt nie opuścił dożynek z pustym żołądkiem.  Udało nam się tym samym pokazać, że nie jesteśmy skazani tyko na wyroby dostępne na sklepowych półkach. Zdrowa, nieprzetworzona żywność przygotowana z lokalnych produktów dostępna jest „tuż za rogiem”.
     
        Na tylickiej scenie czas gościom umilały występy wokalne, cyrkowe oraz taneczne przygotowane przez dzieci i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki folkowej, a jak folklor to tylko z zespołem Sami Swoi. Na zakończenie repertuar disco zaprezentował zespół Nokaut, który, jak się okazało, ma całkiem sporą grupę fanów w Tylicach.
    
       Wójt Tomasz Waruszewski jeszcze raz kieruje słowa uznania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację tegorocznego Święta Plonów. Dziękuje również mieszkańcom gminy za tak liczną obecność. Właśnie ten fakt nadaje sensu  corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

22Galeria zdjęć: Dożynki Gminne Tylice 2019

Stacja Uzdatniania Wody w Skarlinie otwarta

        6 września 2019 r., w obecności przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych i lokalnej społeczności, odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Skarlinie. Od ponad dwóch miesięcy dostarcza ona wodę do dziewięciu miejscowości: Bagna, Chrośla, Gryźlin, Jamielnika, Lekart, Nowego dworu Bratiańskiego, Pustek i Radomna. Jest to pierwsza z trzech stacji jakie mają powstać na terenie gminy Nowe Miasto Lubawskie. Dzięki tym inwestycjom powstanie zupełnie nowy system zaopatrywania naszych mieszkańców w wodę najwyższej jakości. Potwierdzają to mieszkańcy wyżej wspomnianych miejscowości, którzy już w momencie przełączenia wodociągu zauważyli istotną różnicę zarówno w smaku, jak i wyglądzie płynącej z ich kranów wody. System ten zapewni również ciągłość dostaw oraz zminimalizuje ilość awarii. Jak wyjaśnił Janusz Sekulski – wykonawca inwestycji – stacja w Skarlinie została wyposażona w generator prądu, dzięki czemu może funkcjonować nawet w sytuacji przerwy w dostawie energii. Dodatkowo wybudowano dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 290 metrów sześciennych, które zapewnią wodę mieszkańcom w przypadku awarii w innych źródłach.
 
       Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie wójt gminy Tomasz Waruszewski, prezez ZUK w Mszanowie Dawid Kołakowski, sołtys Skarlina Andrzej Godziński, radny gminy Andrzej Pieńczewski i wykonawca Janusz Sekulski. Zarówno wójt jak i prezes ZUK podziękowali mieszkańcom Skarlina za cierpliwość i wyrozumiałość podczas budowy stacji oraz za to, że we własnym zakresie wykonali połączenia na swoich posesjach.
 
       Po poświęceniu budynku przez ks. kan. Krzysztofa Szulca zgromadzeni goście przystąpili do zwiedzania obiektu. Na pytania dotyczące funkcjonowania stacji odpowiadali wykonawca i przedstawiciel spółki komunalnej.
 
      Jak przyznał Tomasz Waruszewski, inwestor zastosował podwyższony standard materiałów użytych do budowy. Wartość inwestycji to ponad 4 mln złotych. Dwa miliony to kwota, jaką gmina pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, 750 tys. zł wkładu finansowego pochodzi z budżetu gminy, natomiast pozostała kwota to środki Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o w Mszanowie. Dzięki temu powstał nowoczesny, zaawansowany technologicznie obiekt. Na uwagę zasługuje również bryła budynku oraz elewacje, nawiązujące stylistycznie do architektury regionu. Znajdująca się na wjeździe do wsi stacja stała się niewątpliwie wizytówką Skarlina.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: SUW Skarlin - otwarcie

Zapraszamy do Radomna! Otwieramy II etap ścieżki rowerowej.

Już w najbliższą niedzielę, 15 września, zapraszamy na otwarcie II etapu ścieżki rowerowej Bratian-Iława. Wsiadajcie na rowery, zakładajcie rolki, wskakujcie na hulajnogi! Czekamy na Was o godz. 14.00. Miejsce zbiórki - wiaty postojowe w Radomnie. Na wszystkich uczestników czeka poczęstunek. Jeśli nie macie jeszcze planów na niedzielę - zapraszamy do Radomna. Jeśli już zaplanowaliście dzień - zmieńcie plany, bądźcie tam razem z nami.
 
 
czytaj dalej

Więcej książek w naszych bibliotekach? Oczywiście!

 
        „Przerwa na wspólne czytanie” – pod takim hasłem odbywa się konkurs organizowany przez „Kinder Mleczna Kanapka”, do którego przystąpiły również biblioteki z naszej gminy.
Organizatorzy nagradzają 300 bibliotek, które zbiorą najwięcej głosów. 50 bibliotek otrzyma 5000 zł na zakup książek do wspólnego czytania z dzieckiem, następne 250 dostanie książki o wartości 300 zł, z tych które zdobyły najwięcej głosów w rankingu.  Dodatkowo zwycięskie biblioteki otrzymają po 2 pufy, dzięki którym  będą mogły urządzić w bibliotece kącik do wspólnego czytania.
 
        Głosowanie na biblioteki trwa od 02.09.2019r. do 4.11.2019r. Można oddać jeden głos dziennie. W tym celu należy zarejestrować się na stronie www.kinder.pl  (aby zagłosować kolejny raz należy się już tylko zalogować). W zakładce głosowanie należy wpisać w wyszukiwarce hasło Gminne Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie i oddać swój głos. To proste!
 
       Dlaczego warto poświęcić chwilkę na głosowanie? Po pierwsze- każdy zagorzały miłośnik książek będzie zachwycony większym wyborem książek. Po drugie -jak przekonuje organizator (i my się z tym w pełni zgadzamy) - wspólne czytanie przez dzieci i rodziców, to najpiękniejszy sposób na spędzanie wolnego  czasu. Nic tak nie uczy empatii, nie rozwija wyobraźni i nie mówi „kocham Cię”, jak książka przeczytana razem.  Po trzecie – to wielka szansa dla naszych bibliotek na zdobycie środków na zakup kolejnych pozycji literackich, głównie nowości, o które pytają czytelnicy.
       Więcej książek to większa radość z czytania!
czytaj dalej

Już dziś oficjalne otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Skarlinie. Zapraszamy również na Dni Otwarte.

Zapraszamy mieszkańców gminy na godz.15.00 na uroczyste otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Skarlinie. Po uroczystości będzie możliwość dokładnego obejrzenia budynku oraz do zapoznania się z zasadami funkcjonowania stacji. Pracownicy ZUK w Mszanowie czekają na Was w stacji również w sobotę. To jedyna taka okazja!
 
czytaj dalej

Ważne informacje dotyczące terminów składania wniosków 500+ i 300+

 
 
Uwaga! Ważne informacje dotyczące terminów składania wniosków
 
Świadczenia wychowawcze (500+), świadczenia Dobry Start (300+)
W przypadku świadczenia wychowawczego jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 r., to wypłata nastąpi w odpowiednim terminie z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r.
Wnioski złożone po dniu 30 września 2019 r. będą skutkowały wypłatą świadczenia od miesiąca złożenia bez wyrównania.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start (300+) należy złożyć do 30 listopada.
TEL DO PRACOWNIKÓW: ANNA FIDO 56 472 63 32
 
ŚWIADCZENIA RODZINNE, ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO
Osoby, które nie złożyły wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego do 31.08.2019r. proszone są o jak  najszybsze składanie wniosków.
Nie gwarantuje to jednak ciągłości wypłaty świadczeń. Świadczenia rodzinne przysługujące za miesiąc listopad 2019 mogą być wypłacone w miesiącu XII  2019r. świadczenia z funduszu alimentacyjnego za miesiąc październik 2019 mogą być wypłacone w miesiącu listopadzie bądź w grudniu.
TEL DO PRACOWNIKÓW: AGNIESZKA DRESZLER, WIOLETA SPYCHALSKA 56 472 63 23
 
STYPENDIUM SZKOLNE
Od 2 września do 16 września 2019r. można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego. Kryterium dochodowe wynosi 528 zł na osobę w rodzinie.
TEL DO PRACOWNIKÓW: KATARZYNA RUTKOWSKA 56 472 63 35
 
 
 
 
 
 
 
 
 
czytaj dalej

Kontrole u posiadaczy szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

       15 sierpnia upłynął termin składania zgłoszeń do gminnej ewidencji szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Osoby, które nie zgłosiły tego faktu w wyznaczonym terminie muszą liczyć się z kontrolą posesji przeprowadzoną przez przedstawiciela Urzędu Gminy. Podczas  kontroli zażąda on okazania umowy z firmą uprawnioną do odbioru nieczystości ciekłych oraz dowodów potwierdzających opłatę za ich wywóz.  Ponadto sprawdzona zostanie terminowość opróżniania zbiornika - szambo powinno być opróżniane z częstotliwością wynikającą z jego pojemności, w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ nieczystości na zewnątrz.
 
       Zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za uchylanie się od w/w obowiązku właściciel nieruchomości podlega karze grzywny na zasadach wskazanych w kodeksie postępowania o wykroczeniach.
czytaj dalej