Rolnik

2012 Radomno

Dożynki Gminno Parafialne odbyły się w Radomnie

W sobotę 8 września Radomno gościło rolników, którzy zjechali się, aby świętować Dożynki Gminno Parafialne 2012. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą, którą w kościele parafialnym celebrowali proboszcz ks. kan. Zygmunt Leyk, dekanalny duszpasterz rolników oraz ks. Marek Jerzy Wróblewski, proboszcz Jamielnika. Podczas mszy kapłan przyjął od rolników symboliczne dary w postaci plonów zebranych na polach i w ogrodach oraz chleba opieczonego z tegorocznej mąki. Poświęcił zarówno je, jak i wieńce dożynkowe ustawione przed kościołem.

4Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Kościół

Po mszy kolorowy korowód przy dźwiękach orkiestry dętej z Grodziczna, ruszył w kierunku boiska sportowego na terenach którego przewidziana była dalsza część uroczystości.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Przemarsz

Na miejscu, witając zgromadzonych, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski powiedział m.innymi:
 
  • „Tegoroczne dożynki świętujemy w Radomnie – miejscu szczególnym. Miejscowość położona nad pięknym jeziorem, z bogatą historią typową dla terenów pogranicza. Tu w okresie zaborów działał charyzmatyczny obrońca polskości - ks. Jan Batke. Tu także urodził się ks. Józef Dembieński, który w książce „Radości Mało, Goryczy dużo" wspomina czasy zaborów i niezwykle trudną wówczas sytuację materialną rolników. Patrząc na całe dzieje rolnictwa na prastarej Ziemi Lubawskiej należy uznać, że właściwie zawsze rolnicy byli najgorzej sytuowaną klasą społeczną i zawodową. Tak było w czasach gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej i w czasach późniejszych, i w okresie PRL-u. Sytuacja na pewno poprawia się w czasach współczesnych, ale także i dziś niewiele robi się, by stworzyć rolnikom odpowiednie warunki do rozwoju.
  • Przed dożynkami zawsze wizytuję kilka gospodarstw rolnych, rozmawiam z rolnikami o ich problemach i planach. Poznaję wtedy ludzi pracowitych, prawych, gościnnych, od pokoleń przywiązanych do ziemi i gospodarstwa. Dzięki tym wizytom zrozumiałem, że praca rolnika to coś więcej niż tylko praca. To pewien styl życia przekazywany z pokolenia na pokolenie. Życie rolników jest podporządkowane zmieniającym się porom roku, naznaczone jest ciężką pracą, pełną wyrzeczeń i poświęceń, której efekt końcowy uzależniony jest od kompletnie nieprzewidywalnej matki natury. Jednocześnie jak żadna inna, praca rolnika daje możliwość cieszenia się z jej owoców.
 
Na koniec, Wójt pozdrawiając rolników, życzył im pomyślnego dalszego rozwoju i żeby jak najwcześniej dogonili rolników europejskich w poziomie życia, bo w sprzęcie już się zrównali. Dziękując za tegoroczne plony, życzył, by w przyszłym roku były one równie obfite. Po nim życzenia rolnikom przekazali goście dożynek: wicestarosta Marcin Buliński, Przewodniczący Rady Gminy Roman Biegajski, Przewodniczący Rady Powiatowej W-MI-R Zbigniew Ziejewski oraz Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w NML Justyna Sobiesiak.
 
Zaszczytną funkcję gospodarzy Dożynek pełnili w tym roku Pani Katarzyna Karbowska i Pan Marcin Ewertowski. Jednym z ich obowiązków było rozdzielenie wśród zebranych chleba poświęconego w kościele. Na koniec Gospodarze otrzymali z rąk Przewodniczącego Ziejewskiego pamiątkowe puchary.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Część oficjalna

W dalszej części programu przedstawiono wyniki konkursu na wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez sołectwo Jamielnik.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Konkurs na wieniec dożynkowy

Po tej bardziej oficjalnej części imprezy można było przystąpić do zabawy. Zebranym na Dożynkach czas umilały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radomnie, maluchy wystąpiły w tańcach i przyśpiewkach ludowych, oraz zespół muzyczny z Bretanii we Francji Bagad Pañvrid, a we wieczornej części zespoły The Moll i Axel. W przerwie miedzy ich występami ekscytujący, nowy program zaprezentował teatr ognia Wena.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Występy

W trakcie imprezy rozgrywane były liczne konkursy przygotowane przez XXVI Chorągiew Zamku Bratian. Ci którzy zgłodnieli mogli posilić się na kilku stoiskach lub skosztować pieczonego udźca wieprzowego zafundowanego przez organizatorów. Była też możliwość przejażdżki bryczką, na koniu lub na kucyku, poprawienia sobie linii, odwiedzając maszynę z kolorową wata cukrową lub stoisko KGW z Gryźlin, na którym oferowano smaczne, domowe ciasta. Można było poprawić urodę na stoisku Avon oraz zaplanować wydatki odwiedzając stoiska ze sprzętem rolniczym należące do firm Perkoz z Brodnicy i RSY z Iławy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Konkursy i zabawy

Głównym punktem części wieczornej programu było ogłoszenie konkursu na Rolnika Roku.
Zostali nimi
  • W kategorii do 30 ha Państwo Urszula i Jerzy Gawińscy z Gwiździn,
  • W kategorii powyżej 30 ha Państwo Elżbieta i Piotr Wiercińscy z Lekart.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Dożynki 2012 - Rolnik roku

Zebrani nie bacząc na wieczorny chłód dobrze bawili się przy dźwiękach muzyki do późnych godzin nocnych.
Imprezę prowadzili oraz cały czas baczenie na jej sprawny przebieg mieli Panowie Przemysław Kotewicz, Radny z Radomna, oraz Andrzej Andrzejewski Dyrektor GCK Mszanowo.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30