Aktualności

Co by było, gdybyśmy nie marnowali żywności? - projekt uczniów ZS w Bratianie

  • 08-07-2021
  • Autor: sabina rezmer
  • drukuj
 
        Marnowanie żywności to problem, który dotyczy każdego z nas. Czy zwróciliście kiedyś uwagę na fakt, ile zakupionych artykułów spożywczych trafia do kosza? Szacunkowe dane mówią, że w Polsce jest  to ponad 235 kg żywności/osobę rocznie! Dlaczego zatem kupujemy w nadmiarze? Na to i inne pytania starali się odpowiedzieć uczniowie z Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Wraz z opiekunem, Panią Gabrielą Wiechowską, zrealizowali ważny projekt dotyczący globalnego problemu marnowania żywności.
 
 
Podsumowanie realizacji projektu
„Co by było, gdybyśmy nie marnowali żywności?” w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie
 
             Uczniowie  klasy 7b i 8  (6 osób) pod kierunkiem nauczyciela biologii i chemii Gabrieli Wiechowskiej w bieżącym roku szkolnym,  w okresie od kwietnia do końca czerwca, realizowali projekt „Co by było, gdybyśmy nie marnowali żywności?”
W skład grupy projektowej wchodzili: Martyna Elminowska, Bogna Kłodawska, Remigiusz Czerniak, Nikodem Cisek, Julia Marzec i Kacper Kruszyński.
Efektem podjętych działań było:
  1. utworzenie ulotki „Dlaczego nie możemy marnować żywności?” wykonanej  w formie elektronicznej i papierowej, która została udostępniona  uczniom szkoły, Rodzicom  oraz przekazana Wójtowi Gminy Nowe Miasto Lubawskie Panu Tomaszowi Waruszewskiemu;
  2. przeprowadzenie  konkursu plastycznego dla uczniów: Sposoby oszczędzania żywności. Odbyła się publiczna wystawa wyróżnionych prac;
  3. przygotowanie prezentacji multimedialnej „Nie  marnuj  żywności!”, jej publiczna prezentacja nastąpiła  podczas apeli szkolnych;
  4. zaprezentowano  w formie pokazu  sposoby wykorzystania resztek żywności  np. czerstwego pieczywa, kwaśnego mleka, czy pozostałych po obiedzie gotowanych ziemniaków, zgodnie z myślą przewodnią  „Gotuj i przyrządzaj posiłki z resztek – wykorzystuj to, co masz w domu”.
 
           Zapraszamy do obejrzenia ciekawego materiału – filmu „Marnując żywność – marnujesz energię!”(https://www.youtube.com/watch?v=iiabclM0vvg&t=1s) który w sposób sugestywny pozwala lepiej zrozumieć problem marnowania żywności i jego związek z zanieczyszczeniem atmosfery. 
 
            Na świecie marnuje się około 1/3 produkowanej żywności. Polska zajmuje wysokie 5 miejsce w Europie pod względem ilości marnowanej żywności - ponad połowa zakupionej przez nas  żywności jest wyrzucana.  Co sekundę do kosza  trafia 150 kg żywności
 
            Marnotrawstwo żywności ma ogromne negatywne konsekwencje ekologiczne (emisja gazów cieplarnianych i trującego metanu), ekonomiczne (marnowanie surowców potrzebnych do wyprodukowania żywności, w tym wody, gleby, godzin pracy ludzkiej, energii) oraz społeczne (pogorszenie stanu zdrowia, frustracje, widmo głodu).
Nie możemy zatem marnować żywności, trzeba podjąć konkretne działania w naszych domach, aby żywność się nie marnowała bo jest naszym wspólnym dobrem.
              
           Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości!
 
(Informacja z podsumowania projektu i zdjęcia nadesłane przez ZS w Bratianie)

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Co by było, gdybyśmy nie marnowali żywności

 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30