Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości - "Trzy Dęby" 2019

  • 14-11-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
        Las tylicki a w nim „Trzy Dęby” – miejsce wyjątkowe, tajemnicze, w pewnym sensie magiczne. To tu, na jednym z ponad 200-letnich drzew znajduje się kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak opowiadają okolicznie mieszkańcy umieścił ją tam Leon Stasiak, powstaniec wielkopolski, jako wyraz wdzięczności za wyzwolenie ziem polskich z rąk zaborców. Czy wybór miejsca był przypadkowy? Trudno powiedzieć. Jednak same dęby tworzą swego rodzaju świątynię. Widoczne jest to zwłaszcza   w porze jesiennej, kiedy opadną już  niemal wszystkie liście a pnie drzew, rosnące po obu stronach głównego traktu leśnego, zapraszają do jej wnętrza.
 
       Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce, tak symboliczne i przepełnione lokalną historią, na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości? Gdzie indziej moglibyśmy, przynajmniej w drobnym stopniu, poczuć się jak powstańcy z czasów zaborów czy też partyzanci z okresu obu wojen, którym las nigdy nie odmawiał schronienia? To właśnie tu, od wielu już lat, mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie zbierają się 11 listopada aby uczcić tę wyjątkową rocznicę. I co ważne – z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Niezastąpiona pani Elżbieta z jamielnickiej biblioteki przygotowała w tym roku 270  biało-czerwonych kotylionów. Już po chwili okazało się, że ich zabraknie. Wspólne śpiewanie wesołych ale i jednocześnie nostalgicznych pieśni  i piosenek patriotycznych dodatkowo zbliżyło wszystkich zgromadzonych. Wszak to radosne Święto! Święto nas wszystkich, nas Polaków.
 
       Myślę, że to Święto jest takim, które powinno nas uczyć jak budować jedność – powiedziała Nadleśniczy Anna Krzyżanowska, witając się ze zgromadzonymi w tylickim lesie. Zwróciła też uwagę, iż obecność w tym miejscu pokazuje, co tak naprawdę jest dla nas ważne: nadzieja, modlitwa ale także wspólne świętowanie tak ważnej dla Polaków rocznicy. Skoro zatem potrafimy razem świętować, potrafilibyśmy też razem walczyć.
    
        Czy chcemy tej walki zbrojnej? Czy nie lepiej skupić teraz wszystkie nasze możliwości, wszystkie zdolności, całą wiedzę i mądrość na budowie społeczeństwa solidarnego, gotowego budować jedną Polskę? Bez podziałów, zawiści i wzajemnych oskarżeń? Skupić się na tym, byśmy ani my, ani przyszłe pokolenia nie musiały podejmować tej jakże trudnej decyzji – dziś idę walczyć!?
Współczesnym patriotą jest ten, kto kocha swoją Ojczyznę łącząc te uczucia z szacunkiem dla innych narodów. Kto gotów jest do pracy i poświęceń  dla dobra Ojczyzny. Patriotyzm nie wyklucza, nie polaryzuje a jednoczy.(…) Jestem przekonany, że zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli. Łączą nas bowiem wspólne nadzieje i marzenia. Razem jesteśmy zdolni zmieniać świat na lepsze.” – powiedział na zakończenie swojego przemówienia wójt Tomasz Waruszewski. (https://gminanml.pl/system/obj/1460_Przemowienie_Wojta_Gminy_Nowe_Miasto_Lubawskie.pdf)
 
      Cieszmy się zatem wolną Polską i pamiętajmy o tych, którzy poświęcili swoje życie za swoją ojczyznę. To również z myślą  o nich gromadzimy się każdego roku by wspólnie obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: 11 listopad 2019 - Trzy Dęby

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie

ul. Podleśna 1,
13 - 300 Mszanowo
Tel.: 56 472 63 00, Fax.: 56 472 63 05
e-mail: urzad[@]gminanml.pl
ESP: /urzad_gminy_nml/skrytka
NIP Gminy: 877-14-68-461
REGON Gminy: 871118922
 
GODZINY PRZYJĘĆ INTERESANTÓW:
Poniedziałek - Wtorek:   7:30 - 16:00
Środa - Czwartek:    7:30 - 15:30
Piątek:   7:30 - 14:30