Aktualności

Szesnasta edycja Biegu Tylickiego za nami

 
 
 
W niedzielę, 26 maja 2019 roku, w Tylicach odbył się XVI Otwarty Amatorski Bieg Tylicki, tradycyjnie połączony z obchodami Gminnych Dni Rodziny, które w tym roku przebiegają pod hasłem „Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina”. W biegu wzięło udział  134 zawodników!
 
Atrakcją dla uczestników imprezy były występy najmłodszych uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tylicach. Młodzi artyści z ZWP oraz klas 0-II pod kierunkiem wychowawców przygotowali dla publiczności piękne piosenki, wiersze, przedstawienie teatralne oraz pokazy tańca. Podczas imprezy wystąpiła także szkolna grupa cyrkowa SMILE prowadzona przez p. Annę Klimek i p. Ewelinę Leśniewską.
 
Głównym punktem imprezy był podzielony na pięć dystansów bieg,  zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców: bieg skrzata - 100 metrów, 600 metrów, 1000 metrów, 2000 metrów i bieg główny - 3600 metrów.
 
Dla zwycięzców organizatorzy – Społeczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
w Tylicach i Gminne Zrzeszenie LZS  Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie - ufundowali pamiątkowe puchary i medale w każdej kategorii. Najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu otrzymał pamiątkową statuetkę.  Zawodników dekorowali: Ewa Wodara - dyrektor szkoły w Tylicach, Damian Marszelewski – sołtys Tylic, Anna Lenckowska - Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie oraz Anna Pijaczyńska - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
 
Koordynatorami biegu byli Jarosław Roszkowski - nauczyciel wychowania fizycznego
ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Tylicach i Stanisław Ługiewicz – Prezes LZS Tylice.
 
 
Klasyfikacja generalna na poszczególnych dystansach:
 
Dziewczęta - rok ur. 2012 i młodsze:
  1. Wiktoria Woźniewska – Tylice
  2. Lena Powierska – Pacółtowo
  3. Zuzanna Jaroszewska – Bratian
 
Chłopcy - rok ur. 2012 i młodsi:
  1. Michał Karbowski – Tylice
  2. Antoni Makowski – Tylice
  3. Ignacy Lewandowski – Tylice
 
Dziewczęta - rok ur. 2009-2011:
  1. Aleksandra Gosik – Tylice
  2. Antonina Domżalska – Tylice
  3. Daria Golder – Tylice
 
Chłopcy - rok ur. 2009-2011:
  1. Miłosz Ługiewicz – Tylice
  2. Jacek Marszelewski – Tylice
  3. Mateusz Lenckowski – Tylice
 
Chłopcy - rok ur. 2003-2005:
  1. Szymon Żurański – Mroczno
  2. Oliwier Kurańda – Pustki
 
Kobiety (bieg główny):
  1. Agata Kowalik – Pacółtowo
  2. Justyna Zabłotna – Radomno
 
Mężczyźni (bieg główny):
  1. Paweł Moskal – Kurzętnik (po raz trzeci z rzędu)
  2. Jarosław Laskowski  – Małe Bałówki
  3. Szymon Kogut  – Szafarnia
 
 
Najmłodszy zawodnik:
- 2 lata - Zosia Lewandowska – Tylice
 
Najstarszy zawodnik:
- 75 lat – Jerzy Szymański – Kurzętnik
 
Najlepszy mieszkaniec Tylic:
- Sebastian Lange (IV miejsce – bieg główny)
 
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17Galeria zdjęć: XVI Bieg Tylicki

Trwają prace przy budowie drogi gminnej w Radomnie.

      Jak już informowaliśmy, w marcu wójt gminy Tomasz Waruszewski podpisał w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowę o dofinansowanie inwestycji pn. "Rozbudowa drogi gminnej w Radomnie - etap I". Kwota wsparcia, jaką pozyskaliśmy do realizacji tego zadania pochodzi z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i wynosi 700 tys. zł.
      Inwestycja zakłada wykonanie drogi o długości niemal 900 mb w Radomnie, od skrzyżowania drogi gminnej z drogą powiatową w kierunku kościoła i dalej w stronę jeziora.
    W ramach dofinansowania wybudowana zostanie również kanalizacja deszczowa oraz przebudowane zostaną linie energetyczne i telekomunikacyjne. W chwili obecnej ten etap prac zmierza ku końcowi. W ciągu najbliższych dni na teren budowy wejdzie kolejna ekipa, która zajmie się budową nawierzchni.
      Przewidywany termin zakończenia prac to przełom września i października.
     Całkowita wartość inwestycji drogowej, łącznie z budową oświetlenia drogowego, to ponad 2 miliony złotych.
czytaj dalej

Gminne Spotkania Samorządowe 2019

          23 maja 2019 roku do Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach  przybyli przedstawiciele samorządów uczniowskich z placówek oświatowych nowomiejskiej gminy wraz ze swymi opiekunami. To tradycyjne spotkanie miało miejsce już po raz XXI. Tegoroczna edycja rozpoczęła więc trzecią dekadę tego szczególnego przedsięwzięcia. W warsztatowej formule Spotkań uczestniczył Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski. W charakterze eksperta uczestniczyła też w Spotkaniach Rzecznik Prasowy KPP w Nowym Mieście Lubawskim Ludmiła Mroczkowska. Gospodarzem Spotkań była Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gwiździnach Hanna Błaszkowska, wraz z prowadzącym Henrykiem Zagórskim - nauczycielem koordynującym Gminne Spotkania. 
          Tematem przewodnim tegorocznej edycji był "Hejt" rozumiany jako mowa nienawiści w sieci globalnej. Samorządowcy szkolni przy wsparciu dorosłych szukali przyczyn narastania tego problemu. Wspólnie też poszukiwali sposobów skutecznej walki z tym szkodliwym zjawiskiem. Warsztatowa praca młodzieży przyniosła cenne, konkretne efekty w postaci wniosków do realizacji w szkołach i w życiu każdego z obecnych. Samorządy wykonały też projekt plakatu pod tytułem: "Nie dla hejtu", aby wykonać go i wyeksponować w swoich miejscach nauki. W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego samorządowcy podjęli też temat postawy obywatelskiej i jej rozumienia szczególnie w kontekście wyborów.  Dorośli uczestnicy imprezy byli zbudowani słowami jakie padły na ten temat z ust młodych samorządowców.
        Kolejny raz okazało się, że Spotkania Samorządowe przynoszą wiele korzyści dla ich uczestników i pokazują, że młodzi potrafią wspólnie rozwiązywać problemy ku radości dorosłych.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Gminne spotkania samorządowe

Znamy wyniki III Gminnego Konkursu Tematycznego!

Ilość prac, jaka wpłynęła do nas w ramach III Gminnego Konkursu Tematycznego pokazuje, iż Rodzina jest nieustającym źródłem inspiracji. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Małżeństwo - dobre relacje- silna rodzina”.
Nie ukrywamy, iż autorami zdecydowanej większości prac są dzieci. Dlatego mamy nadzieję, że ogłoszone dziś wyniki, będą dla laureatów miłym upominkiem z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.
 
Prace oceniało jury w składzie:
1. Anna Lenckowska – Kierownik Referatu Oświaty w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie,
2. Michał Wróblewski – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie,
3. Henryk Zagórski - nauczyciel historii w SP im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach,
4. Marcin Zalewski – Dziennikarz Gazety Nowomiejskiej,
5. Zbigniew Ochenkowski – Instruktor rzeźby,
6. Ewa Skubaja – Kustosz Bibliotek w Radomnie i Bratianie, polonista.
 
Jesteście ciekawi, które prace podpiły serca oceniających? Sprawdźcie!
 
czytaj dalej

Nowe oświetlenie drogowe w Pustkach i Radomnie.

W drugiej połowie kwietnia, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie podpisał umowę z wykonawcą inwestycji polegającej na budowie linii kablowej oświetlenia drogowego w miejscowościach Radomno i Pustki. Zadanie realizowane jest w dwóch etapach. W chwili obecnej ku końcowi zbliża się pierwszy z nich. Wzdłuż dróg w Pustkach zainstalowano 14 nowych lamp, które w znacznym stopniu poprawią bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców ale wszystkich użytkowników jezdni.
 
Przed nami realizacja drugiego zadania, czyli budowa oświetlenia drogowego w Radomnie.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Oświetlenie Pustki i Radomno

Integracyjny Spływ Kajakowy Szlakiem Rzek Drwęcy i Wel

LGD Ziemia Lubawska zaprasza do wzięcia udziału w Integracyjnym Spływie Kajakowym Szlakiem Rzek Drwęcy i Wel. Jest to wyjątkowa okazja do podziwiania walarów przyrodniczych naszego terenu z zupełnie nowej perspektywy. Zachęcamy wszystkich mieszkańców terenu funkcjonowania Lokalnej Grupy Działania. Udział w spływie jest bezpłatny!
 
 
czytaj dalej

Oceniono prace III Gminnego Konkursu Tematycznego pt. „Małżeństwo - dobre relacje- silna rodzina”

 
          Organizatorem III Gminnego Konkursu Tematycznego w 2019 roku pn.: „Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina” jest Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie, przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie.
         Do konkursu plastycznego i grafiki komputerowej pod nazwą: „Dobre relacje w mojej rodzinie” wpłynęło aż 116 prac (to ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym!), w poszczególnych kategoriach wiekowych: dzieci oddziałów przedszkolnych - 15,  dzieci szkół podstawowych klas 0-III - 70, uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI - 23, uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII oraz szkół gimnazjalnych – 8.
         W konkursie literackim pod nazwą: „Kochające się małżeństwo – szczęśliwa rodzina” wzięło udział 15 osób, w tym: uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI przekazali 10 prac, uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII oraz szkół gimnazjalnych - 4, osoby dorosłe i seniorzy - 1.
 
          Jest nam niezmiernie miło, że z roku na rok nasz konkurs cieszy się wśród mieszkańców coraz większym zainteresowaniem.
 
       Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców. Wyniki opublikowane zostaną 31 maja 2019 roku na stronie internetowej gminy https://gminanml.pl/. Nagrodzenie laureatów nastąpi 8 czerwca 2019 roku podczas Pikniku Rodzinnego w Pacółtowie, organizowanego w ramach  XXI Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Wydarzenie zostanie uświetnione prezentacją prac konkursowych.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: III Gminny Konkurs Tematyczny 2019

Druhowie i druhny do boju! czyli spora dawka emocji podczas gminnych zawodów sportowo-pożarniczych w Gwiździnach

 
Gminne zawody sportowo-pożarnicze jak co roku dostarczyły sporej dawki emocji. Należy pamiętać, iż nie są one organizowane tylko po to, by pokazać która jednostka jest lepsza. To przede wszystkim sposób na sprawdzenie i przećwiczenie gotowości bojowej naszych druhów. Do tego celu świetnie nadają się takie konkurencje jak bieg sztafetowy i tzw. „bojówka”.
 
W tegorocznych zawodach wzięło udział 11 drużyn męskich i 4 drużyny kobiece, którym kibicowała licznie zgromadzona publiczność. Po podsumowaniu wyników okazało się, że wśród drużyn męskich zwyciężyła jednostka OSP Skarlin, przed OSP Chrośle i OSP Gwiździny.
 
Wśród kobiecych drużyn pożarniczych niepokonana okazała się drużyna OSP Gwiździny. Kolejne miejsca na podium zajęły reprezentacje OSP Radomno i OSP Chrośle.
(Warto wspomnieć, że dziewczęta z Gwiździn już w sierpniu będą reprezentowały województwo warmińsko-mazurskie na Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP w Polanicy Zdroju).
 
Zawody przebiegły w miłej i sportowej atmosferze. Nie odnotowano żadnych protestów. Na wszystkich uczestników tradycyjnie czekała  strażacka grochówka.
 
Wszystkie ekipy otrzymały na zakończenie puchary, statuetki i upominki, ufundowane przez Gminę Nowe Miasto Lubawskie. Nagrody wręczyli Wójt Gminy, a jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP - Tomasz Waruszewski.
 
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

14Galeria zdjęć: Gminne zawody OSP 2019

Nie-zwykła lekcja historii w ramach IX Gminnego Konkursu Historycznego

 
        Gminne Konkursy Historyczne organizowane są przez Szkołę Podstawową w Radomnie, odbywają się co dwa lata i mają formę wycieczek. W tym roku organizatorka zmagań, Pani Urszula Wachowiacz, zaprosiła uczestników na wyjazd do Gdańska.
        W konkursie tym uczestniczyło 18 osób -  3 osoby z każdej z sześciu szkół naszej gminy tj. z Bratiana, Gwiździn, Jamielnika, Skarlina, Tylic i oczywiście Radomna.
Zadaniem wszystkich drużyn było uprzednio zapoznać się z tematyką II wojny światowej i wydarzeniami lat 80-tych oraz wykonać dwie plansze tematyczne: ,,Nigdy więcej wojny" i ,,Lekcja historii 1989-2019". Dodatkowo uczestnicy musieli przeprowadzić i zaprezentować wywiady dotyczące tych wydarzeń. 
Młodzież wykazała się niezwykłą starannością i kreatywnością oraz ogromną wiedzą. Niepokonani byli uczniowie ze szkoły w Skarlinie, którzy po ocenie prac zajęli pierwsze miejsce, drugie miejsce przypadło uczniom ze szkoły w  Jamielniku, natomiast zaszczytne III miejsce wywalczyli gospodarze czyli uczniowie ze szkoły w Radomnie.
         Nagrodą była wycieczka, która rozpoczęła się od zwiedzania z przewodnikiem Stoczni Gdańskiej - miejsca narodzin Solidarności. Uczniowie odwiedzili m.in. w historyczną salę BHP, gdzie podpisano porozumienie sierpniowe. Zwiedzili też Muzeum II Wojny Światowej, gmach Poczty Polskiej oraz Kościół pw. św. Brygidy. Uczniom i nauczycielom towarzyszyła podharcmistrz Dorota Nowińska z nowomiejskiej Komendy Hufca ZHP, gdyż wycieczka odbyła się również dzięki wpłatom 1% na rzecz ZHP. 
 
Szkoła Podstawowa w Radomnie jak i organizator konkursu Pani Urszula Wachowiacz dziękują wszystkim za mile spędzony czas i tak doskonałe przygotowanie szkół do konkursu.
 
źródło:https://spradomno.edupage.org/news/#
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: NIe-zwykła lekcja historii

"Królowa Nauk" vs. Uczniowie klas IV-VIII

16 maja 2019 r.  w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbył się IX Gminny Konkurs Matematyczny dla klas IV – VIII. Oprócz uczniów tutejszej szkoły w konkursie wzięli udział również reprezentanci z Gwiździn, Radomna, Skarlina, Tylic i Jamielnika.
Zadaniem uczestników było wykazanie się dużą wiedzą matematyczną i sprawnością rachunkową.
 
Klasyfikacja wygląda następująco:
 
Kategoria – klasy IV
I miejsce – Kamil Ewertowski (SP Radomno)
II miejsce – Maciej Kitłowski (ZS Bratian)
III miejsce – Paulina Arentowicz (SP Gwiździny)
Kategoria – klasy V
I miejsce – Martyna Groszkowska (SP Gwiździny)
II miejsce – Tymoteusz Sternicki (SP Jamielnik)
III miejsce – Zofia Rutkowska (SP Skarlin)
Kategoria – klasy VI
I miejsce – Wiktoria Kijewska (ZS Bratian)
II miejsce – Wiktoria Ewertowska (SP Radomno)
III miejsce – Emil Bednarczyk (SP Gwiździny)
Kategoria – klasy VII
I miejsce – Alina Ługiewicz (SSP Tylice)
II miejsce – Małgorzata Pietrzykowska (SP Skarlin)                                                                                                   III miejsce – Samanta Szpakowska (SP Jamielnik)
Kategoria – klasy VIII
I miejsce – Miłosz Bednarczyk (SP Gwiździny)
II miejsce – Paulina Jastrzębska (SSP Tylice)
III miejsce – Klaudia Kendziorska (SP Skarlin)
 
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy -  pamiątkowe dyplomy.   Serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy dziękują sponsorom: Gminie Nowe Miasto Lubawskie w Mszanowie, Spółdzielni  Uczniowskiej „Jutrzenka”.
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7Galeria zdjęć: Gminny konkurs matematyczny klas IV-VIII