Aktualności

Złóż wniosek o świadczenie Dobry Start (300+) on-line! Pierwsze środki trafiły na konta mieszkańców.

1 lipca 2020 r. ruszyła kolejna edycja programu „Dobry start”. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia oraz za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To prosta, szybka i bezpieczna opcja. Osoby, które z różnych przyczyn wolą złożyć wniosek drogą tradycyjną, będą mogli to zrobić od 1 sierpnia 2020 r.
Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życiaDzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Świadczenie dobry start  nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
Ponadto jest Nam bardzo miło poinformować Państwa o tym, iż Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie wypłaca już środki z programu „Dobry start” (300+). Dołożyliśmy wszelkich starań by pieniądze jak najszybciej trafiły na konta mieszkańców. Do dnia 14.07.2020 r. wpłynęło 245 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start. Ponad połowa osób, które złożyły wnioski ma już świadczenia na swoim koncie dlatego zachęcamy do składania wniosków on-line.
Przypominamy, że osoby, które składały wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+) w okresie od 1.07.2019 r. MAJĄ PRZYZNANE PRAWO DO ŚWIADCZEŃ DO 31.05.2021 r. W związku z powyższym NIE SKŁADA SIĘ PONOWNIE WNIOSKÓW OD 01.07.2020 r. na okres zasiłkowy 2019/2021.
czytaj dalej

Raport o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie za 2019 rok na XX sesji Rady Gminy

W dniu 23 lipca 2020 r. o godzinie 9.00 odbędzie się XX sesja Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Podczas obrad sesji zostanie przedstawiony raport o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie za 2019 rok, który obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę.
W debacie nad raportem o stanie gminy mieszkańcy mogą zabierać głos.
        Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie można składać najpóźniej do dnia 22 lipca 2020 r. do godziny 12:00 w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia.
        Jednocześnie informuję, że obrady Rady Gminy są rejestrowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczestnicząc w sesji Rady Gminy wyrażacie Państwo zgodę na  przetwarzanie i upublicznianie swoich danych osobowych w myśl art. 6 ust. 1 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz art. 20 ust. 1b ustawy
z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.                                                                                                                 
Wzór zgłoszenia do zabrania głosu w debacie nad Raportem o stanie Gminy Nowe Miasto Lubawskie dostępny jest
w Biurze Rady pok. 34, w Punkcie Obsługi Mieszkańca oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie.
czytaj dalej

Zaproszenie na jubileuszową piątą wyprawę rowerową tropem głazów i kamieni

Fundacja Wybudowania zaprasza na rowerową wycieczkę mniej znanymi trasami regionu. Start w sobotę 18 lipca o godz. 9 na terenie ruin klasztoru w Łąkach. Tegorocznym tematem przewodnim są przyniesione przez lodowiec głazy i kamienie oraz ich obecność w krajobrazie ziemi lubawskiej. Trasa powiedzie m.in. przez Gwiździny, Krzemieniewo i Nielbark. Meta z ogniskiem i kiełbaskami na zamku w Kurzętniku. Obowiązują zapisy pod numerem 501 728 909 i na www.fb.com/wybudowania. Z powodu pandemii liczba miejsc jest ograniczona.

 

Zadanie "Głazy, słupy i kamienie. Młodzieżowe krajoznawstwo regionalne" jest finansowane przez Gminę Kurzętnik i Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim.

czytaj dalej

Rusza nabór prac do IV Gminnego Konkursu Tematycznego pn. „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina”

Sytuacja związana z pandemią w 2020 r. w znacznym stopniu ograniczyła możliwości organizacyjne Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny dlatego zostały one odwołane. Wybrane hasło przewodnie Młodość – Miłość – Małżeństwo – Rodzina będzie zatem aktualne w kolejnym roku. Wojewódzkie konkursy plastyczny i grafiki komputerowej oraz literacki zostały przedłużone do czerwca 2021 r.
Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie ogłasza nabór prac do IV Gminnego Konkursu Tematycznego pn. „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina.
 
Dzieci oddziałów przedszkolnych; uczniowie szkół: podstawowych, średnich; studenci; osoby dorosłe i seniorzy – mamy dla Was atrakcyjne nagrody i dyplomy pamiątkowe!
Uczestnicy mogą przygotować prace na temat „Młodość – Miłość – Małżeństwo – Rodzina”: plastyczne (format A3), graficzne (format A4) lub literackie (listy, wspomnienia i świadectwa, wiersze i inne; max. 5 stron maszynopisu).
 
Termin składnia prac to 2 lipca 2020 r. – 21 maja 2021 roku. Należy je pozostawiać bezpośrednio w siedzibie Urzędu Gminy w Punkcie Obsługi Mieszkańca lub przesyłać pocztą tradycyjną wraz z załącznikami (maksymalnie 2 prace, wykonane w różnych ww. technikach).
 
Wyniki opublikowane zostaną 1 czerwca 2021 r. na stronie internetowej www.gminanml.pl. Termin i miejsce nagrodzenia laureatów zostaną podane na stronie Gminy podczas ogłoszenia wyników. Wydarzenie zostanie uświetnione prezentacją prac konkursowych.
 
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe. Dodatkowo wybrane prace, które spełnią warunki regulaminów XVII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina” oraz XVII Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Młodość – Miłość – Małżeństwo - Rodzina”, dostępnych na stronie internetowej www.olsztynski.civitaschristiana.pl, przekazane zostaną na etap wojewódzki.
 
Każdego, kto obdarowany jest talentem oraz chce spróbować swoich sił w wybranych dziedzinach, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
 
Szczegółowe informacje dostępne są w REGULAMINIE.
Do prac należy dołączyć:
  1.  w przypadku konkursu plastycznego i grafiki komputerowej – „zgłoszenie nr 1 – konkurs plastyczny i grafiki komputerowej”,
  2. w przypadku konkursu literackiego - „zgłoszenie nr 2 – konkurs literacki”.
czytaj dalej

Pochwal się swoim klubem sportowym i wygraj nagrody

     Aby docenić dzieci i młodzież z terenów wiejskich, a jednocześnie popularyzować aktywne uprawianie sportu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała konkurs skierowany do piłkarskich klubów sportowych działających na wsi.

      Zadanie konkursowe polega na nakręceniu krótkiego filmu od 2 do 7 minut, obrazującego działalność klubu sportowego – takie jak pokazowy mecz, trening, sparing, strzały do bramki, najlepsze akcje piłkarskie. Dodatkowo film powinien zawierać informacje o związku danego klubu i jego członków z obszarem wiejskim, jak również informacje o wsparciu udzielonym przez ARiMR rodzinie członków klubu.

Prace wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym z załącznikami należy przesłać do 17 lipca na adres http://konkurs@arimr.gov.pl.

Do wygrania cenne nagrody w postaci toreb medycznych z wyposażeniem oraz przydatne klubom sportowym nagrody niespodzianki.

 

WIęcej informacji na stronie: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/chcesz-od-arimr-zdobyc-nagrody-zmobilizuj-swoj-pilkarski-klub-sportowy-konkurs-dla-dzieci-i-m.html

czytaj dalej

Nietypowe zakończenie roku szkolnego

         W piątek, 26 czerwca uczniowie Zespołu Szkół w Bratianie zakończyli rok szkolny 2019/2020. Uroczystość rozdania świadectw przebiegała skromniej niż zazwyczaj. Wszystko z powodu sytuacji epidemicznej, która wciąż wymaga zachowania dystansu społecznego.
 
          Maseczki na twarzach, brak uroczystych akademii - jeszcze kilka miesięcy temu nikomu nawet przez myśl by nie przeszło, że właśnie tak będzie wyglądało zakończenie bieżącego roku szkolnego. Tymczasem właśnie w taki sposób uczniowie żegnali się ze szkołą. Większość uczniów, nauczycieli oraz rodziców  marzy o tym, żeby  we wrześniu wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ zdalne nauczanie przed ekranem komputera nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu. Tego dnia, mimo pandemii, większość uczniów miała uśmiech na twarzach. Mimo restrykcji, fajnie było spotkać się choć na chwilę ze znajomymi i swoimi nauczycielami.
 
       Również z powodu pandemii nie odbyło się tradycyjne spotkanie z Wójtem Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Jednakże i na to znalazło się rozwiązanie: uczniowie, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uzyskali najwyższą średnią ocen na świadectwie otrzymali nagrody i wyróżnienia za pośrednictwem Dyrektora szkoły (pełna lista wszystkich nagrodzonych dzieci ze szkół Gminy NML dostępna jest w załączniku).
 
         Inaczej niż zwykle przebiegała również uroczystość, podczas której absolwenci Szkoły Podstawowej żegnali się z murami swojej placówki. W czwartek, 25.06.2020 r., uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią zorganizowali spotkanie online poprzez internetową aplikację MS Teams.           Z całą pewnością możemy stwierdzić, że zdalne nauczanie bardzo wszystkich rozwinęło. Ósmoklasiści podziękowali  nauczycielom za ogrom pracy dydaktycznej, a rodzicom za wysiłek włożony w pracę wychowawczą.  Przygotowali również filmik, który zobrazował ich dziewięcioletni pobyt w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich.  A przez te lata działo się naprawdę wiele. Emocji i wzruszeń było  mnóstwo.  W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, ksiądz kanonik Edward Barański,  dyrekcja szkoły: Ewa Przybylska oraz Aldona Wieczerzycka, grono pedagogiczne oraz rodzice.  Absolwenci spisali się na medal.  Życzymy im powodzenia!
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Zakończenie roku ZS Bratian

Jak się spisaliśmy? Nauka zdalna w Gminie NML

           Zbliża się koniec roku szkolnego 2019/2020. Niewątpliwie był to rok wyjątkowy. Drugi semestr nauki niemal w całości przybrał formę zdalną. Zadanie zorganizowania lekcji dla naszych uczniów okazało się  dużym wyzwaniem i sprawdzianem dla wszystkich – nauczycieli, dzieci oraz ich rodziców.
 
             Nie ukrywamy, początki były trudne, jak zawsze, gdy robimy coś po raz pierwszy. Jednak bardzo szybko szkołom udało się „wejść na właściwe tory” i dopasować formę nauki do potrzeb swoich uczniów. Aby przekonać się, czy rzeczywiście przyjęte metody sprawdziły się, postanowiliśmy przygotować ankietę i poznać zdanie w tej kwestii zarówno rodziców, jak i dzieci.  
 
           Wyniki przeprowadzonych ankiet są bardzo dobre. Zdecydowana większość rodziców                i uczniów, którzy wzięli udział w ankiecie dobrze ocenia poziom nauki zdalnej w naszych szkołach oraz formę, w jakiej przeprowadzano zajęcia. Również kontakty z nauczycielami przebiegały bez zakłóceń. Dzięki temu większość uczniów tylko czasami prosiła o pomoc w lekcjach swoich rodziców.
 
               Poniżej możecie Państwo zapoznać się z pełnymi wynikami naszych ankiet.
 
            Skala przyjęta w pytaniach nr 3,5 i 7  określa poziom zadowolenia/niezadowolenia                 od 1-5, gdzie 1= bardzo źle a 5 = bardzo dobrze; w pytaniu nr 8 przyjęto również skalę 5-stopniową, gdzie 1= wcale a 5 = za bardzo.
czytaj dalej

Charytatywny Turniej Piłki Nożnej

            Lokalna Grupa Działanie Ziemia Lubawska wraz z Partnerami: Nowomiejskim Stowarzyszeniem Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Błękitna Mila”, Fundacją im. Działyńskich, Centrum Dialogu Obywatelskiego i Mediacji, Stowarzyszeniem Aktywności Lokalnej Ziemia Nowomiejska oraz Zespołem Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim organizują Turniej Charytatywny dla firm i klubów sportowych na rzecz wakacji sportowych dla dzieci i młodzieży zamieszkujących Dom Dziecka w Pacółtowie. Zachęcamy do wzięcia udziału.
 
 
czytaj dalej

Nie wypalaj traw! - apelują PSP i ARiMR

10 czerwca 2020 r. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podpisali
w centrali ARiMR w Warszawie porozumienie o współpracy.
 
              Celem zawartego porozumienia jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich. Odbiorcami tych działań mają być głównie rolnicy i mieszkańcy wsi,            ale również zawodowe i ochotnicze straże pożarne.  
Współpraca ma polegać przede wszystkim na wspólnym organizowaniu kampanii informacyjnych, akcji edukacyjnych, prelekcji i szkoleń.  Dla obu partnerów podpisanego w środę porozumienia nie będzie to nowe doświadczenie. ARiMR od wielu lat współdziała ze strażakami realizując różne projekty dotyczące bezpieczeństwa na wsi. Jednym z ważniejszych jest przeciwdziałanie wypalaniu traw
i nieużytków.
 
            Niestety, mimo corocznych apeli ten niebezpieczny proceder, niszczący środowisko naturalne, degradujący glebę, będący zagrożeniem dla życia zwierząt i ludzi, jest nadal kontynuowany. Do jakiej tragedii może doprowadzić, przekonaliśmy się oglądając w tym roku gigantyczny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Gaszenie płonących traw to także olbrzymie koszty dla straży pożarnej. Prowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnych wśród mieszkańców wsi staje się w tej sytuacji niezwykle potrzebne.
 
             Nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny Straży Pożarnej wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia i wzmocnienia współpracy Agencji z PSP - Widzę poprzez to porozumienie dużą możliwość               w zakresie profilaktyki i edukacji. Chcemy rozwinąć dotychczasową współpracę ze szczebla samorządowego na zasięg ogólnokrajowy. Współpraca z ARiMR ma na celu w znacznej mierze przeciwdziałanie wypalaniu traw,           jak również podniesienie poziomu bezpieczeństwa w rolnictwie – powiedział Komendant.
 
                - Jestem bardzo zadowolony z podpisania tego porozumienia. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną ma na celu w szczególności przeciwdziałanie wypalaniu traw i ściernisk – dodał Tomasz Nowakowski Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. –  Chcemy chronić bezpieczeństwo zarówno rolników,               jak i strażaków. Życzę jednocześnie wszystkim strażakom, aby z każdego wyjazdu bezpiecznie wracali do domu – podsumował Prezes ARiMR.
 
 
(źródło: ARiMR)
czytaj dalej

Dofinansowanie dla KGW - ruszył nabór wniosków

 
       Rok 2020 jest trzecim z rzędu, w którym koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność.  Nabór wniosków rozpoczął się 5 czerwca  2020 r. i potrwa do 30 września 2020 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel, która wynosi 40 mln zł. O pomoc można ubiegać się w biurach powiatowych Agencji.
 
      By sięgnąć po wsparcie z ARiMR, które jest finansowane z budżetu państwa, koło musi być zarejestrowane       w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Teraz figuruje w nim 9124 organizacji tego typu. Najwięcej            w województwach wielkopolskim – 1380 kół, lubelskim - 1182 i mazowieckim - 1173. Wysokość pomocy dla koła uzależniona jest od liczby jego członków. I wynosi: 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków, 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków i 5 tys. zł  – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób. Koła gospodyń wiejskich, które chcą działać w oparciu o ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, mogą powstawać nie tylko na wsiach. Mogą być tworzone również w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na terenie sołectw położonych                    w granicach miast.
 
- Z roku na rok program wsparcia dla KGW cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc.  W 2018 r. ze wsparcia skorzystało ponad 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł.  Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół.  - Cieszę się, że ARiMR może współpracować z kołami gospodyń wiejskich, które odgrywają ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności, integrowaniu mieszkańców, budowaniu wspólnoty, jak i kultywowaniu polskich tradycji  – mówi Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.    
 
Szczegółowe informacje można otrzymać w placówkach ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii
800 380 084 oraz na stronie internetowej http://www.arimr.gov.pl
 
(źródło: ARiMR)
 
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 31