Aktualności

Harmonogram zebrań wiejskich 2020

Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie zaprasza wszystkich mieszkańców na zebrania wiejskie, podczas których odbędzie się  m.in. podsumowanie działalności sołtysów i rad sołeckich za 2019 rok.
 
czytaj dalej

Ferie zimowe czas zacząć!

     Ferie zimowe to czas, na który czekają wszystkie dzieci. Marzą nie tylko o dwóch tygodniach wolnych on nauki ale też o sankach, łyżwach i nartach. Niestety, póki co o typowych zimowych szaleństwach możemy zapomnieć,  próżno doszukiwać się oznak zapowiadanej zimy stulecia…            Czy oznacza to, że jedyną alternatywą jest wylegiwanie się przed telewizorem? Co to to nie! Podpowiemy Wam, jak spędzić czas ze śniegiem (nadal pozostaje cień nadziei) lub bez niego.
 
     Za oknem pogoda jednak typowo zimowa? Wskakujcie w ciepłe ubrania, wyciągajcie sanki, łyżwy, narty, deski lub wszystko to, na czym da się zjeżdżać z górki. Wierzymy, że nie straszny jest Wam śnieg i mróz. Zabawa w większym towarzystwie pozwala na urządzenie zawodów w najszybszych zjazdach lub bitwy na śnieżki. Jeśli macie taką możliwość poproście rodziców by zorganizowali kulig zakończony ogniskiem.
 
     Co zrobić, jeśli pogoda za oknem bardziej przypomina jesień niż zimę? Nie oznacza to, że musicie spędzić ten czas w czterech ścianach domu. Sanki zamieńcie na rower lub hulajnogę. Wybierzcie się na spacer po okolicy, na pewno znajdziecie wiele ciekawych miejsc. Róbcie zdjęcia, żeby zapamiętać te chwile. Być może okaże się , że podczas tych „wypadów” odkryjecie coś, co Was zainteresuje            na tyle, że przerodzi się w nową pasję?
 
     Jeżeli nie przekonują Was nasze pomysły na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu,         a znudziło się Wam siedzenie w domu, zapraszamy do naszych bibliotek w Bratianie, Radomnie, Jamielniku i Gwiździnach. Wszystkie biblioteki w okresie ferii czynne są w normalnych godzinach.  Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest molem książkowym i niektórzy trzymają się         z daleka od tego typu instytucji. Jednak współczesne biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. Można tam naprawdę spędzić miło czas z przyjaciółmi i znajomymi np. podczas turniejów gier planszowych, zajęć plastycznych itp. Dodatkowo, własnie w czasie ferii, dla najmłodszych odbędzie się przedstawienie teatralne pt. „Wojtek Strażak”.  
 
Wszystkie zajęcia dodatkowe proponowane przez biblioteki możecie śledzić na ich profilach na Facebooku.
 
Biblioteka w Gwiździnach
29 stycznia od godz. 11:00
30 stycznia od godz. 11:00
31 stycznia godz. 15.30 - przedstawienie teatralne „Wojtek Strażak”
 
Biblioteka w Bratianie
24 stycznia od godz. 10:00
 
Biblioteka w Radomnie
27 stycznia od godz. 10.00
31 stycznia godz. 12.00 - przedstawienie teatralne „Wojtek Strażak”
 
Biblioteka w Jamielniku
31 stycznia godz. 13.30 - przedstawienie teatralne „Wojtek Strażak”
 
 
 
Atrakcje przygotowane dla dzieci przez bibliotekę w Jamielniku:
 
 
            Chociaż ferie są czasem wolnym od nauki, nie oznacza to, że należy omijać szkołę szerokim łukiem. Tam również wiele się dzieje. Udowadnia to Społeczna Szkoła Podstawowa w Tylicach, która, jak co roku, przygotowała moc atrakcji dla swoich uczniów. Każdy znajdzie coś dla siebie –  zajęcia plastyczne,  warcabowo-szachowe, sportowe, a nawet biwak cyrkowy.  
 
     Nawet jeśli nie znaleźliście nic dla siebie, życzymy Wam wspaniałych ferii. Przede wszystkim powinien być to czas odpoczynku, „resetu”, nadrabiania zaległości filmowych, książkowych, towarzyskich. Mamy nadzieję, że za dwa tygodnie pełni energii wkroczycie w nowy semestr szkolny.
 
czytaj dalej

Ponad 50 tys. zł podczas 28 Finału WOŚP!

      
         Za nami 28 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku środki przeznaczone zostaną na  zakup najnowocześniejszego sprzętu służącego do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji, głównie kardiologicznych i neurologicznych. Specjalistyczne urządzenia otrzymają również oddziały chirurgii ogólnej.
     
        Od wielu lat w akcję zbierania funduszy angażuje się również Gmina Nowe Miasto Lubawskie. Każdy rok jest dla nas zaskoczeniem. Zawsze, kiedy myślimy, że osiągnęliśmy już maksimum naszych możliwości zarówno finansowych, jak i organizacyjnych, że mamy rekord, który bardzo trudno będzie pobić – nadchodzi kolejny finał WOŚP. I  nagle okazuje się, iż nie ma jednak rzeczy niemożliwych, „(…) ain't no mountain high enough” – jak usłyszymy w popularnej piosence. Nie ma tak wysokiej góry, której byśmy nie przeskoczyli. Lub obeszli. Udowodnili to nasi Mieszkańcy. W tym roku kwota, jaka zasili konto fundacji to aż 51 451,00 zł! To ponad 11 tys. zł więcej, niż w roku 2019.
              
      Jak zawsze szczególne wyrazy uznania za olbrzymie zaangażowanie, pomoc w organizacji Finału oraz podjęcie szlachetnej inicjatywy prężnych działań charytatywnych na terenie gminy, kierujemy    w stronę naszych niezawodnych Sztabów Orkiestry:
 
Sztab GCK Mszanowo: 22363,46 zł, w tym:
Tylice – 7019,70 zł
Gwiździny – 2538,30 zł
Skarlin – 2498,52 zł
Bratian – 10306,94 zł
Sztab Jamielnik7049,70 zł
Sztab Radomno22037,84 zł
              
       Ten finał niewątpliwie pokazał, jak wielkie pokłady dobra drzemią w Mieszkańcach naszej gminy. Nie od dziś wiemy, że zawsze można na Was polegać. Podobno dobro, które daliśmy od siebie wraca. Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie… ale wraca. I tego Wam życzymy.
 
   
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

34Galeria zdjęć: WOŚP 2020

Rozliczanie projektów oraz Fundusze Europejskie dla firm - spotkanie informacyjne

        Szukasz nowych rozwiązań i środków finansowych, które pomogą w rozwoju Twojej firmy? Zapraszamy na spotkanie informacyjne organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie to skierowane jest do osób zainteresowanych tematyką rozliczania projektów realizowanych w ramach Poddziałań 1.2.1, 1.2.2, 1.3.2, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.5.1    i 1.5.2 Osi 1 Inteligentna Gospodarka Warmii i Mazur Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego    na lata 2014-2020, a także możliwościami uzyskania wsparcia unijnego na rozwój firmy. Spotkanie odbędzie się 12 lutego 2020 r. od 10:00 do 12:45 w Hotelu Młyn                    w Elblągu, przy ul. Kościuszki 132.
 
Szczegółowe informacje dostępne pod adresem:
 
 
 
czytaj dalej

Największa orkiestra świata? Oczywiście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy!

      Wiatr w żagle! Już w najbliższą niedzielę rozpoczynamy wielki finał wspólnego rejsu, którego celem jest zbiórka pieniędzy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
 
    Główne centra dowodzenia zlokalizowane będą w szkołach. Sztab Orkiestry GCK Mszanowo tradycyjnie gra w Bratianie, Gwiździnach, Skarlinie i Tylicach. Orkiestrowy rozkład jazdy rozpocznie się już w piątek, 10 stycznia. Na ten dzień zaplanowano m.in. zabawę karnawałową w Skarlinie, turniej piłki nożnej w Bratianie oraz gwiazdkę szkolną w Gwiździnach.
W niedzielę do akcji przystąpią wolontariusze, którzy będą zbierać datki do puszek. Po południu zaś zapraszamy do udziału w zabawach dla dzieci i licytacjach. Nie zabraknie oczywiście słodkości           w kawiarenkach, przygotowanych specjalnie na tę okazję.
 
 
       Interesująco zapowiada się również niedziela w Radomnie.  Tu orkiestrowe granie rozpocznie się na sportowo. Organizatorzy proponują bieg główny na dystansie 6 km, wycieczkę rowerową na dystansie 13 km oraz bieg/spacer dzieci z rodzicami. Zapisy od godziny 11:30 w szkole. Start przewidziano na godzinę 13:00. Wpisowe - dobrowolna opłata na rzecz Orkiestry. Dla każdego uczestnika przewidziano pamiątkowy medal, a na mecie będzie czekał ciepły posiłek i słodka niespodzianka. Ponadto w programie: licytacja orkiestrowych gadżetów, loteria fantowa, kawiarenka oraz moc atrakcji dla najmłodszych. Na zakończenie - tradycyjne światełko do nieba.
 
       W Szkole Podstawowej w Jamielniku również czeka na mieszkańców wiele atrakcji związanych z wielkoorkiestrowym graniem. Na sobotę zaplanowano turniej siatkówki, który rozpocznie się o godz. 9.00. W niedzielę natomiast mieszkańcy będą mogli wziąć udział m.in. we wspólnym kolędowaniu oraz przekonać się, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków. Wszystkie panie zaś na pewno chętnie skorzystają z profesjonalnego badania cery. Odbędzie się również licytacja gadżetów.
 
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
 
 
 
czytaj dalej

Dlaczego warto założyć Kartę Seniora?

            Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Upoważnia ona do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m.in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia    i kultury. Do programu przystąpiło również wielu lokalnych przedsiębiorców, którzy oferują zniżki w wysokości 5-30% m.in. na usługi remontowe, fryzjerskie czy przejazdy taksówką ale także na zakupy w wybranych sklepach (lista przedsiębiorców dostępna na stronie: https://glosseniora.pl/gdzie-skorzystac-z-karty/ ).

         Mieszkańcy Gminy Nowe Miasto Lubawskie, chcący otrzymać Kartę Seniora mogą zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanowie, do pokoju nr 2 i wypełnić stosowny wniosek. Karty wydawane są bezpłatnie.

czytaj dalej

Koniec roku pod znakiem wyjątkowych jubileuszy

     Spotkania z Jubilatami są zawsze wyjątkowe. To jedna z tych okazji, kiedy można poznać historię oraz dzieje naszego regionu "z pierwszej ręki", posłuchać rodzinnych anegdot, powspominać…Wszak ile osób, tyle różnych opowieści. Każda z nich doświadczyła nie tylko wielu trudów i radości życia codziennego, ale też związanych z wydarzeniami, które miały wpływ na życie każdego z nas.
 
     Koniec grudnia był wyjątkowy aż dla czterech mieszkanek naszej gminy – obchodziły one swoje 90 urodziny! Wszystkie Panie odwiedził Wójt Gminy Tomasz Waruszewski oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Pijaczyńska. Nie zabrakło życzeń, kwiatów i drobnych upominków oraz, oczywiście, pamiątkowych zdjęć.
 
Z okazji tak wspaniałego jubileuszu, Paniom:
Stefanii Rogożyńskiej, Jadwidze Gurzyńskiej, Henryce Hincmann i Stefanii Lendzion
jeszcze raz życzymy przede wszystkim zdrowia ale też pogody ducha, dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego, co najpiękniejsze i najmilsze w życiu.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: 90 urodziny

Uzasadnienie do uchwał w sprawie restrukturyzacji szkół

             Po wielu tygodniach bezowocnych starań mających na celu utworzenie szkół społecznych,           20 grudnia 2019 r. Rada Gminy Nowe Miasto Lubawskie podjęła uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach, Szkoły Podstawowej w Skarlinie i Szkoły Podstawowej w Radomnie w placówki o strukturze organizacyjnej obejmujące klasy I-III z oddziałem przedszkolnym.
 
         Obecnie w Gminie Nowe Miasto Lubawskie funkcjonuje 6 placówek oświatowych złożonych        z ośmioklasowej szkoły podstawowej i przedszkola. Uchwały intencyjne zakładają reorganizację polegającą na pozostawieniu na terenie gminy dwóch szkół o strukturze organizacyjnej  klas I-VIII      w Bratianie i Jamielniku. To właśnie tam, od nowego roku szkolnego, miałyby uczęszczać dzieci z klas IV-VIII z Gwiździn, Radomna i Skarlina.  
Powodem restrukturyzacji jest przede wszystkim mała liczba uczniów.
czytaj dalej

"Projekt Przystań" już latem w Mszanowie

        Tydzień przed świętami Wójt Gminy podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn."Gmina Nowe Miasto Lubawskie na straży bogactwa bioróżnorodności" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to ponad 400 tys. zł,          z czego kwota dofinansowania stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych (niemal 350 tys. zł).

         W ramach projektu powstanie m.in. pomost pływający o wymiarach 6 m x 2,4 m przy przystani kajakowej przy rzece Drwęcy w Mszanowie oraz kontener sanitarny z przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym, w którym będą znajdować się ubikacje i będzie możliwość wzięcia prysznica po trudach spływu kajakowego. Kontener ten będzie również spełniał wymogi użytkowe dla osób niepełnosprawnych.

          W ramach projektu powstanie również grill o wymiarach 6m x 6m, wokół którego ustawione będą ławki o konstrukcji murowanej z drewnianymi siedziskami oraz oparciami. Zapewnią one wygodne miejsce do siedzenia m.in. podczas letnich wieczorów spędzanych nad rzeką w świetle ogniska.

         Zgodnie z umową o dofinansowanie projekt zostanie zrealizowany w terminie do 30.06.2021 r.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Projekt Przystań - podpisanie umowy

Gminny Konkurs Matematyczny klas I-III

       W tegorocznym Gminnym Konkursie Matematycznym uczniów Gminy Nowe Miasto Lubawskie dla klas I-III, który odbył się 17 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. ks. K. Wróblewskiego, wzięło udział 16 uczniów, reprezentujących sześć szkół. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, umożliwienie wykazania się wiedzą i umiejętnościami matematycznymi podczas rozwiązywania zadań oraz wyłonienie najlepszych młodych matematyków z naszej gminy. Uczestnicy rozwiązywali zestaw sześciu zadań zgodnych z podstawą programową, jednak o podwyższonym stopniu trudności. Uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia podczas rywalizacji powiatowych, które odbędą się wiosną w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.
 
Wyniki klasyfikacji indywidualnej:
 
Klasa I
1.       Samulska Maja, SP Jamielnik
2.       Guzowski Jan, SP Skarlin
3.       Aleksandrowicz Wiktoria, ZS im. Rodu Działyńskich w Bratianie
Klasa II
1.       Zgliński Alan, SP Skarlin
2.       Duliński Dominik, SP Gwiździny
3.       Marszelewski Jacek, SSP im. Janusza Korczaka w  Tylicach
Klasa III
1.       Groszkowska Paulina, SP Gwiździny
2.       Bendyk Maja, SSP Tylice
3.       Mikuczyńska Michalina, SP Jamielnik
 
Wyniki klasyfikacji drużynowej
1.       Szkoła Podstawowa im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach
2.       Szkoła Podstawowa w Skarlinie
3.       Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jamielniku
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: konkurs matematyczny

1 ... 3 4 5 6 7 ... 23