Aktualności

II Tylickie Spotkania z Folklorem

Na zakończenie długiego sierpniowego weekendu przygotowaliśmy specjalną propozycję dla wszystkich miłośników folkloru i biesiady! W niedzielne popołudnie 18 sierpnia zapraszamy do Tylic. Odbędą się tam II Tylickie Spotkania z Folklorem. Oprócz występów artystycznych zaproszonych zespołów czeka również wiele atrakcji dla widzów. Jeśli chcecie spędzić miłe popołudnie w taneczno-biesiadnym klimacie to bądźcie tam razem z nami!
Zaśpiewają dla Was zespoły: SAMI SWOI, WRZOSY, RAKOWIANKI, ANIBABKI, BYLEBABKI, WESOŁE KUMOSZKI, GOSPOSIE, SUSE, ZIEMIA MICHAŁOWSKA, MAREZIANKI i POWIŚLANKI.

 
Zapraszamy na plac przy świetlicy w Tylicach, rozpoczynamy o godzinie 14.00.
Wstęp WOLNY!!!
czytaj dalej

1 Bieg Przełajowy im. Ks. Józefa Dembieńskiego

Gmina Nowe Miasto Lubawskie razem z Grupą Radomno Biega zaprasza wszystkich pasjonatów biegania (zarówno tych doświadczonych jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności) 1 września do Radomna. Odbędzie się tam 1 Bieg Przełajowy im. Ks. Józefa Dembieńskiego. Do pokonania trasa "w pięknych okolicznościach przyrody", o długości 6000 m. Każdy uczestnik otrzyma specjalny pakiet startowy oraz pamiątkowy medal.
 
Zapisów należy dokonywać do 20 sierpnia pod podanym linkiem:
czytaj dalej

Produkujesz ekologiczną żywność? Zgłoś się do nas!

            Dożynki Gminne już niebawem. Tym razem Święto Plonów obchodzić będziemy 8 września w Tylicach. Jak zwykle na ten dzień przewidziano wiele atrakcji, ale o tym wkrótce. Jednak już dziś chcielibyśmy zaprosić lokalnych wytwórców z Gminy Nowe Miasto Lubawskie do Tylic aby mogli tam pokazać swoje wyroby i pochwalić się nimi przed mieszkańcami naszej gminy.
           Dostępne na sklepowych półkach produkty mają niewiele wspólnego ze smakami, które większość z nas pamięta ze swojego dzieciństwa. Nic nie smakuje tak jak wędzona domowym sposobem kiełbasa, prawdziwe zsiadłe mleko czy tradycyjny chleb na zakwasie. Jeśli w domowym zaciszu zajmujecie się produkcją tradycyjnych rarytasów serdecznie zapraszamy! Niech nasi mieszkańcy dowiedzą się o Was. Na pewno wielu z nich ucieszy fakt, iż tuż za rogiem jest alternatywa dla naszpikowanych chemią produktów.
           Swojska kiełbasa, ser, domowe powidła lub miód z własnej pasieki? Jeśli chcesz pokazać swoje wyroby i pochwalić się tradycyjnymi recepturami oraz  swoją pasją – nie zwlekaj! Skontaktuj się z Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie (tel. 56 47 26 330), na pewno znajdziemy dla Ciebie miejsce podczas tegorocznych dożynek!
czytaj dalej

Mieszkańcu! Posiadasz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Zgłoś ją do gminnej ewidencji

 
                Przypominamy, że każdy mieszkaniec posiadający bezodpływowy zbiornik na nieczystości płynne (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków zobowiązany jest zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy. Zgłoszenia należy dokonać na załączonym formularzu i złożyć je w Urzędzie Gminy w Punkcie Obsługi Interesanta.
                Termin dokonywania zgłoszeń upływa 15 sierpnia br. Brak odpowiedniego zgłoszenia będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia kontroli posesji w celu ustalenia rodzaju posiadanego zbiornika na nieczystości płynne.
 
                Prosimy mieszkańców o współpracę oraz udzielanie informacji niezbędnych do dokonania aktualizacji ewidencji.
Informujemy, iż osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinny to niezwłocznie uczynić.
Podmiotami uprawnionymi do zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie są podmioty wskazane pod adresem:
 
 
 
 
czytaj dalej

Kolejne umowy o dofinansowanie podpisane

        Gmina Nowe Miasto Lubawskie zawarła kolejne umowy o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Tym razem pozyskaliśmy dofinansowanie na termomodernizację budynku świetlicy wiejskiej w Mszanowie oraz budynku Szkoły Podstawowej w Jamielniku.
       
        Nie da się ukryć, iż świetlica w Mszanowie lata świetności ma już za sobą, przez co nie można w pełni wykorzystać jej potencjału. Gruntowny remont jakiemu zostanie poddana na pewno to zmieni. Zdecydowanie przyjemniej będzie można spędzić czas podczas rodzinnych biesiad czy też oficjalnych spotkań.
Zakres zaplanowanych prac obejmuje m.in. docieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu, podłogi (wraz z wymianą nawierzchni podłogowej), przerobienie wentylacji na mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacja) oraz  wymianę drzwi wejściowych, modernizację instalacji c.o. i oświetlenia wewnętrznego.
        Całkowita wartość projektu wynosi prawie 925 tys. zł. Kwota dofinansowania pozyskana przez gminę na realizację to niemal 81% wartości inwestycji czyli ponad 740 tys. zł.  
Prace budowlane  rozpoczną się prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku, po przeprowadzeniu procedur przetargowych na wyłonienie wykonawcy.  
 
        Zmiany czekają również Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Jamielniku. Budynek szkoły zostanie poddany termomodernizacji w 2021 roku. W zakresie robót przewidzianych do realizacji znajduje się: wymiana części przewodów instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu, wymiana starych okien i drzwi wejściowych, wymiana części grzejników i źródła ciepła na nowy kocioł na biomasę, wymiana opraw oświetlenia wewnętrznego.
Wykonanie wszystkich prac nie tylko wpłynie korzystnie  na koszty utrzymania budynku ale też poprawi komfort nauki i pracy uczniom i nauczycielom (m.in. w zimie budynek będzie się szybciej nagrzewał i dłużej utrzymywał ciepło).
        Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln zł,  zaś pozyskana wysokość dofinansowania wynosi ponad 1,3 mln zł, tj. niemal 81% przewidzianych wydatków.
Podobnie jak w przypadku mszanowskiej świetlicy tak i tu prace rozpoczną się po zakończeniu procedur przetargowych wyłaniających wykonawcę.
 
czytaj dalej

Kolejne inwestycje drogowe

        23 lipca wójt gminy Tomasz Waruszewski podpisał umowę z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego na realizację dwóch zadań polegających na przebudowie dróg gminnych.
          Zadanie pierwsze - przebudowa drogi gminnej w miejscowości Pustki - będzie wsparte środkami finansowymi Nadleśnictwa Iława w wysokości 300 tys. zł.  W ramach zadania zostanie przebudowana droga, która otrzyma nawierzchnię asfaltową na odcinku ok. 550 m.b. Całkowita wartość inwestycji to ponad 600 tys. zł.
         Zadanie drugie to już V etap inwestycji. Przebudowa drogi gminnej Tylice-PGR Tylice (dojazdowej do gruntów rolnych we wsi) - będzie współfinansowane ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, który przeznaczy na ten cel 60 tys. zł. W ramach inwestycji zostanie przebudowany kolejny odcinek w stronę byłego PGR w Tylicach o długości ok. 120 m.b., który również będzie miał nawierzchnię asfaltową. Wartość całkowita inwestycji to ponad 130 tys. zł.
          Planowany termin zakończenia prac to połowa października 2019 roku.
czytaj dalej

XXI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny - czas na podsumowanie

      Rodzinne piknikowanie dobiegło końca…oczywiście tylko to, które organizowane było w ramach XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. W tym roku wszystkie sołectwa zaangażowały się w przygotowanie rodzinnych  festynów. Ostatni odbył się 14 lipca w Mszanowie.
      Wyścigi, rodzinne rywalizacje, występy w wykonaniu dzieci, przejażdżki na koniach, kucach i bryczkami, przejażdżki motocyklami (oczywiście w roli pasażera), malowanie twarzy, olbrzymie bańki mydlane, aktywni strażacy prezentujący sprzęt, pojazdy oraz instruujący w zakresie udzielania pierwszej pomocy, turnieje warcabowe, loterie fantowe, pyszności w kawiarenkach, kiełbaski z grilla i pieczone przy ognisku – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez organizatorów by uświetnić  tegoroczne festyny rodzinne. Po raz trzeci przeprowadzono również Gminny Konkurs Tematyczny, który cieszył się dużym powodzeniem zarówno w kategorii prac plastycznych jak i literackich a jego zwycięzców nagrodzono podczas pikniku w Pacółtowie. (więcej o konkursie: https://gminanml.pl/PL/3016/768/Znamy_wyniki_III_Gminnego_Konkursu_Tematycznego/k/
      Cieszymy się niezmiernie, iż z każdym rokiem coraz większa liczba mieszkańców uczestniczy w tych rodzinnych spotkaniach i coraz więcej osób i organizacji angażuje się w ich przygotowanie.  Również pogoda w większości sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. W wielu imprezach udział wzięła Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej i główna koordynatorka - Anna Pijaczyńska. Na piknikach można było również spotkać Tomasza Waruszewskiego, wójta gminy.
       Mamy nadzieję, iż w takim samym, a nawet większym gronie spotkamy się w przyszłym roku!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

26Galeria zdjęć: Dni Rodziny 2019

Kawalerowie i Żonaci po raz 32 rozegrali mecz w Gwiździnach

          Po raz 32 na boisku sportowym w Gwiździnach rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Kawalerów i Żonatych. Spotkanie to było głównym punktem festynu zorganizowanego przez grupę pasjonatów miejscowego Klubu Sportowego Wicher Gwiździny. Tym razem niepokonani okazali się Kawalerowie, którzy rozgromili drużynę Żonatych 10:3. Puchar zwycięskiej drużynie wręczył Bolesław Groszkowski, prezes KS Wicher.
Nie zabrakło również konkurencji rekreacyjnych dla mieszkańców. Mogli oni m. in. przekonać się, że wałek kuchenny to znakomity sprzęt do rzucania w dal. Podobnie rzecz ma się z jajkiem kurzym (konkurencja rozgrywana w parach). Zwolennicy tradycyjnych konkurencji mogli spróbować swoich sił w rzucie do celu lotką. W przerwie meczu zaś, co odważniejsi stanęli oko w oko z bramkarzami by sprawdzić ich skuteczność w bronieniu podczas rzutów  karnych.
Wiele emocji dostarczyła również konkurencja przeciągania liny. Tu niepokonani okazali się strażacy z miejscowej jednostki OSP.
         Jak to zwykle na festynach bywa nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli m.in. skorzystać z przejazdów bryczką konną. Coraz częściej także organizowana jest loteria fantowa, kusząca uczestników atrakcyjnymi nagrodami. Tak było i tym razem. Wśród głównych wygranych znalazły się fanty w postaci roweru, sprzętu AGD oraz telewizor.
         O oprawę muzyczną festynu zadbał zespół Damix.
         Organizatorzy dziękują licznym sponsorom, którzy wsparli organizację festynu.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: Kawalerowie: Żonaci 2019

Pojemniki na tekstylia PCK - zasady korzystania

  • 29-07-2019
  • Autor: Sabina Rezmer
  • drukuj
Poniżej prezentujemy zasady korzystania z pojemników PCK. Informujemy również, iż gmina dzierżawi miejsca, na którch pojemniki są ustawione. Za opróżnianie oraz późniejsze rozdysponowanie tekstyliów w nich zgromadzonych odpowiada PCK.
W naszej gminie pojemniki można znależć w następujących miejscowościach: Bratian, Chrośle, Gwiździny, Jamielnik, Lekarty, Nowy Dwór Bratiański, Pacółtowo, Radomno, Skarlin i Tylice. W sytuacji gdy pojemniki są zapełnione prosimy o niepozostawianie tekstyliów w ich pobliżu.
 

 

Wielkimi krokami zbliża się ... V Bratiańska Noc Kabaretowa

Już dziś zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie jakim niewątpliwie jest Bratiańska Noc Kabaretowa. Występy najlepszych kabareciarzy co roku ściągają coraz większe rzesze sympatyków dobrego humoru z całego regionu. Pięć lat temu, gdy po raz pierwszy podjęliśmy się organizacji tej imprezy, nikt z nas nie śmiał nawet przypuszczać, że stanie się ona sztandarową imprezą promującą naszą gminę. Ponieważ 16 sierpnia zbliża się wielkimi krokami chcemy Państwu przybliżyć artystów, którzy w tym roku wystąpią na bratiańskiej scenie.
 

IGOR KWIATKOWSKI

Artysta kabaretowy, autor tekstów i znakomity aktor niezawodowy.
Igor Kwiatkowski, niezrównany w swej wyobraźni i umiejętnościach parodystycznych, od lat zaskakuje coraz to nowymi kreacjami, które bawią i zjednują sobie sympatię tysięcy widzów.
Dzięki wyjątkowemu temperamentowi oraz umiejętności wnikliwej obserwacji otaczającego świata artysta z powodzeniem powoływał do życia oryginalne i niezatarte postacie, takie jak Mariolka, Kryspin czy Jacek Balcerzak, których perypetie z zapartym tchem i śmiechem do łez śledziła cała Polska!
Porywające widowiska Igora Kwiatkowskiego wyróżniają się błyskotliwym humorem, żartami z najwyższej półki, aktualnością i niemal namacalnym kontaktem z publicznością. Całość, utrzymana w dobrym tonie, daleka jest od satyry politycznej i tematów religijnych. W centrum zainteresowań komika są bieżące zjawiska społeczne, relacje damsko-męskie i fenomeny popkultury.

Kabaret ZACHODNI

To czwórka artystów, którzy kabaretem zaczęli zajmować się jeszcze w poprzednim wieku. Dwudziestym – dla jasności. Mężczyźni tworzyli wtedy jako kabaret Słuchajcie, a babeczka współtworzyła formację “Babeczki z rodzynkiem”, ale to dawne dzieje – przedwczorajsze. Teraz w nowym, pełnym (obu płci) składzie ruszają w Polskę z nowa energia i nową nazwą. 
Wywodzą się i nieustannie działają w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym. Pojawiali się na wszystkich ważnych festiwalach kabaretowych i w wielu widowiskach telewizyjnych. Program kabaretu Zachodniego składa sięze skeczy i piosenek. Charakteryzuje go kreowanie zaskakujących sytuacji: podryw na wózek z dzieckiem czy też niespodziewana wizyta Zygmunta Hajzera. Doświadczenie, talent aktorski i umiejętność wejścia w bezpośredni kontakt z widzem sprawiają, że Zachodni zajdzie Wam w głowy. Nowa energia, nowy skład – nowa jakość!

Kabaret Zachodni. Grupę tworzą: Tomasz Łupak, Janusz Pietruszka, Jarosław Marek Sobański oraz nareszcie Karolina Kuras.

OT.TO

Spotkali się w latach 80-tych, jednak dopiero pod ich koniec zdecydowali, że chcą razem robić kabaret. Wiesław Tupaczewski twierdzi co prawda, że Oni właściwie nie są kabaretem, a "przedsięwzięciem estradowym mającym na celu bawienie publiczności", ale to właśnie pod nazwą KABARET OT.TO zdobyli sławę, uznanie i prestiż. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Wiesław, który wymyślił także nazwę i strój sceniczny, konkretnie garnitury. Co do koszul, to podobno, kiedy poszli je kupować, w sklepie nie było innych, tylko w paski. Logo - żyletkę - zaprojektował Ich przyjaciel Jacek Sasin.
Na scenie ogólnopolskiej zaistnieli po raz pierwszy w Opolu w roku 1991. Szybko nawiązali, trwającą wiele lat, współpracę z 2 programem TVP. Obecnie współpracują z wieloma stacjami telewizyjnymi i radiowymi. Od początku zbierali nagrody i wyrazy wielkiej sympatii. Zespół obchodził niedawno 25-lecie działalności. Jest wierny swoim założeniom - zbytnio nie miesza się w politykę, bawi do łez rozmaitością żartów, tworzy piosenki, które nota bene śpiewa póĹşniej cała Polska i co niezmiernie ważne szanuje swoją publiczność. Andrzej Tomanek mówi: "Będziemy się starzeć wraz z naszymi dowcipami", ale Ich żarty tak, jak Oni sami, pozostają wciąż bardzo młode.

FIFA RAFA: to bardzo prężnie rozwijający się kabaret młodego pokolenia. Na swoich występach tworzy niepowtarzalny klimat. Zabawa, rozrywka, śmiech - te słowa naj lepiej opisują to co dzieje się podczas ich programu. Prezentują humor uniwersalny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W ich skeczach poruszane są bowiem problemy życia codziennego okraszone nutką absurdu, by przedstawić rzeczywistość w jak najbardziej krzywym zwierciadle. FiFa-RaFa to Mateusz, czyli założyciel i lider kabaretu oraz Ola - wisienka na kabaretowym torcie, co nie dopowie to dowygląda.

KRZYSZTOF KAMYSZEK  – człowiek ze Świebodzina.Pierwszy raz zdecydował się spróbować swoich sił na scenie po koniec 2011.Wcześniej był nieśmiały.Przed występem w głowie pojawiła się myśl-najwyżej mnie wyśmieją.Jego przeczucia się potwierdziły,wyśmiali…znaczy śmiali się .Tego wieczora postanowił,że zostanie stand-uperem.I jakoś to się kręci .

czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: V Bratiańska Noc Kabaretowa -artyści

1 ... 3 4 5 6 7 ... 17